SUTAŞ, Rusya’ya 10. yaptırım paketini açıkladı

Avrupa Birliği (AKARSU) Konseyi tarafından yapılan açıklamada, SU’nin Rusya’ya müteveccih 10. müeyyide paketine dış alım-ihracat kısıtlamaları, kâh medya kuruluşlarının yasaklanmasının karışma edildiği belirtildi.

Avrupa Birliği (DENIZ) Konseyi, Rusya’ya yönelik 10. müeyyide paketinin detaylarını açıkladı. SUTAŞ Konseyi’nden yapılan açıklamada, müeyyide paketine yeni ithalat-dış satım kısıtlamaları ve ara sıra medya kuruluşlarının yasaklanmasının üstelik karışma edildiği belirtilerek, “Bugünkü karar, elektronik, hususi araçlar, makine parçaları, kamyon ve jet motorları sakınma parçaları üzere eleştiri teknoloji ve endüstriyel ürünler ile anten kabil Moskof ordusuna gönderilebilecek inşaat sektörü ürünleri için elan aşkın ihracat yasağı getiriyor” denildi.

Açıklamada, RT Arabic ve Sputnik Arabic TV kanalları yayınına bile haram getirildiği belirtilirken, “Rusya’nın komşu ülkeleri, AKARSU ve unsur ülkeleri istikrarsızlaştırmayı amaçlayan sistemli, uluslararası dezenformasyon ve hikmet manipülasyonu kampanyasına cevap çevirmek için Konsey, iki medya kuruluşunun henüz yapıt lisanslarının askıya alınması sürecini başlattı. RT Arabic ve Sputnik Arapça. Bu kanallar, Rusya Federasyonu liderliğinin temelli doğrudan veya dolaylı kontrolü altındadır ve ikincisi tarafından Rusya’nın saldırganlığını meşrulaştıran ve Ukrayna’ya desteğini baltalayan sonsuz ve ahenkli dezenformasyon ve çekişme propagandası eylemleri için kullanılmıştır. Esas Haklar Bildirgesi ile uyumlu yerine, bu önlemler bahis konusu medya kuruluşlarının ve çalışanlarının DENIZ’de kitap dışında cerrahi müdahale yürütmesini engellemeyecektir” ifadelerine düzlük verildi. – BRÜKSEL

Share: