Stoltenberg’den Güney Kore’ye Ukrayna çağrısı

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın arkası sıra bazı ülkelerin patırtı halindeki ülkelere silah terazi politikasında fark yaptığını hatırlatarak, Güney Kore’ye Kiev’e askeri desteği müzayede çağrısında bulundu.

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan Asya ziyaretinin ilk durağı olan Seul’de temaslarını sürdürüyor. Stoltenberg, Seul’deki Chey İleri Tetkikat Enstitüsü’nde ayrımsız istişare yaparak Cenup Kore’ye Kiev’e askeri destek çağrısında bulundu. Ukrayna’ya müteveccih silah içermeyen yardımları için Seul yönetimine teşekkürname fail Stoltenberg, buna karşın Kiev yönetiminin ivedi namına cephaneliğe gerekseme duyduğunun altını çizdi. “Güney Kore’yi mevcut yardımları sürdürmeye ve özel askeri destek meselesini hızlandırmaya çağırıyorum” diyen Stoltenberg, Ukrayna’ya destek için ecnebi ülkelere silah tedariki politikalarını muhavvil Almanya, Norveç ve NATO adayı İsveç’e atıfla, “Akıbet olarak, bu sizin vereceğiniz ayrımsız değişmeyen. Fakat çatışma halindeki ülkelere asla silah ihraç etmeme politikasını hazımlı biraz NATO müttefiki bu politikayı değiştirdi” ifadelerini kullandı.

Güney Kore’nin, patırtı halindeki ülkelere zırh desteği sağlamayı zecrî kanunları dolayısıyla Ukrayna’ya cebe yardımında bulunmaktan çekindiği biliniyor. – SEUL

Share: