Stoltenberg: “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye-İsveç-Finlandiya zirvesinin Mart’ta yapılması üstüne uygun kaldık”

– Stoltenberg: “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye-İsveç- Finlandiya zirvesinin Mart’ta yapılması konusunda uygun kaldık”

TALLİNN – NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyeliği konusundaki üçgen Türkiye-İsveç-Finlandiya zirvesinin Mart ayında yapılması üstüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Bağımsızlık Günü vesilesiyle görüşme ettiği Estonya’dahi ülkenin Başbakanı Kaja Kallas’ın üstelik katılımıyla müselles matbuat toplantısı düzenledi. İsveç’in başkenti Stockholm’de Kur’dakika-ı Ahi yakılması sonrası durma noktasına gelen NATO üyeliği müzakereleri için mütekellim Stoltenberg, NATO üyeliği konusundaki üçlü Türkiye-İsveç-Finlandiya zirvesinin Mart ayında yapılması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mutabakata vardıklarını açıkladı. İki ülkenin üyelik sürecinde artma gördüklerini kaydeden Stoltenberg, 30 NATO müttefikinden 28’inin ortaklık protokollerini onayladığını anlatım etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sabık hafta Ankara’üstelik aynı ziyaret yaptığını hatırlatan Stoltenberg, “Müzakerelerin tekrar başlaması ve Mart ortasında NATO karargahında Finlandiya, İsveç ve Türkiye beyninde Haziran ayında imzalanan anlaşmanın uygulanması ve katılma sürecinin tamamlanması üzere üçgen bir güruh gerçekleştirilmesi üstüne mutabık kaldık” ifadelerini kullandı. Hedeflerinin hem Finlandiya’nın hem üstelik İsveç’in tıpkısı zaman önceki birliğe katılması olduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunun bahis konusu ülkelerin ve Avrupa’nın güvenliği kadar, NATO’yu de güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Share: