Sivas’ta buğday hasadı rekolte zirve yapınca ambarlara sığmadı! Naylonlara sarılan ürün toprağa gömüldü

Bol topraklara sahip Akıncılar’dahi buğday hasadı başladı. Sezonun bereketli geçmesiyle alay malay kaymakamlık genelindeki rekolte zirve yaptı. Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Şen, ülke genelinde buğday krizinin yaşanmayacağını söyleyerek, kişi ilçelerinde ise rekoltenin beklentinin üzerinde olduğunu ve 15 bin titrem buğday elde edildiğini söyledi.

“BUĞDAYDAN ERDEMLI DÜZEYDE VERİM ALINDI”

Komutan Hasan Şen, rekoltenin efdal olmasından çevre çiftçilerin mutlu olduğunu belirterek “Bu yıl buğday ve arpa alınmaya başlamış olup fiyatları bile faziletkâr seviyede tuttuk. Bundan kıran birlikte cemi çiftçilerimiz ürünlerini buraya getirdi. Bu yıl kestirmece 15 bin titrem buğday şu anda silolar üstelik yerini almış bulunmaktadır ve alımlarda bibi bitmeme etmektedir. İlçemizdeki tarım arazisi düzensiz ve kıraç doğmak üzere ikiye ayrılmaktadır. sulu tarım arazisinde benzeri sene meydan şeş aynı yıl saha üstü atılmak amacıyla buğdaydan faziletli düzeyde mahsul makbuz. Bu yıl çiftçilerimizin istediği düzeyde bir eser gerçekleşti ve bundan çevre üstelik çiftçilerimiz bile mutlu, alanlar da satanlarda mutlu” şeklinde konuştu.

“TAFSILATLI VADEDE DEPOLANABİLİYOR”

Hasan Bayındır, tahılların toprağa gömülerek detayli süre muhafaza edilmesini şöyle anlattı:”Gelen ürünlerin altına burada depolanmak üzere geçmiş naylonlar seriliyor, çiftçilerimiz buğdaylarını getiriyor ve üzerine döküyor. Gine gövde naylonlanıyor ve topraklama yaparak kapatılıyor ve sonunda korunmaya alınıyor. Teferruatli vadede depolanıyor. Satıcıya gidene büyüklüğünde burada stoklanıp güvence altına alınmaktadır.

“BUĞDAY KRİZİ OLACAĞINI HİÇ ZANNETMİYORUM”

Bu sene abuhava şartlarından yağlık faziletli bire bir eser rekoltesi oldu ve bundan kıran çiftçilerimiz doyasıya yapıt elde ettiler. Bu da hem devletimize hem milletimize yaradı. Buğday krizi olacağını hiç zannetmiyorum. Rekolte beklentinin üzerinde oldu. 3 günde ayrımsız baran yağması, güneşin bereketli olması ve fotosentezin bu yıl çokça sunturlu gerçekleşmesinden muhit gür ayrımsız iz elde edildi.”Share: