Sıla Şentürk’ün katil zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’üstelik 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Birey Gökçek’in “kasten ve canavarca hisle çocuğu bile bile katil” suçundan ağırlaştırılmış üzeri boyu dam cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Alçak Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına, maznun Hüseyin Can Gökçek vakfedilmiş bulunduğu Van F Tipi Faziletli Güvenlikli Sınırlanmış Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün de amade bulunduğu duruşmada, Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının katılma talebi murafaa heyetince akseptans edildi.

Sanık Hüseyin Birey Gökçek, ifadesinde, fenomen günü bu arada yaklaşmak üzere anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, kıskançlık nedeniyle aralarında ağız dalaşı çıktığını tez ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede sabık “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak gider mi?’ şeklinde internetten taharri yaptığı” bilgisine müteveccih sorusuna sanık Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, mikro dışındaki ayrımlı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Cet Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk da kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın eksiksiz anlattıkları yalandır. Daim bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme kabilinden tıpkısı niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların birlikte ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, görüngü haset evde olduğunu vurgulayarak, “Eve bittabi girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye gürültülü duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O da ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Henüz sonra hariç çıkıp müzaheret istedim.” diye niteleyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın sunma kırıcı cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Kısık Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, maznun Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tababet Şube Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Takım Başkanlığı Dirim Bilimi İhtisas Dairesinin otopsi raporlarına kayran veriliyor.

Sanık üzere Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince sunulan “beyin sağlığı kamu” raporunun bile meydan aldığı iddianamede, Gökçek karşı “tasarlayarak ve canavarcasına hisle çocuğu düşünülerek cani” suçundan ağırlaştırılmış variyet boyu mapus cezası rica ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak gider mi” şeklinde internetten arama yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye çevrilmiş eylemlerine meni edilen iddianamede, daima çevirici değiştiren sanığın, müşteri ve ayrımsız taşıt cihazlarının fon almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Kıyı Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Fert Gökçek, Cıvıl Cıvıl-Giresun Hava Meydanı esaslı yakalanmıştı.

Hüseyin Birey Gökçek, mağdura yönelik “cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun tezyit etmek” suçlamasıyla tıpkısı davadan daha yargılanıyor.

Share: