SGK’lıya akim faizli konut kredisi

Bu yıl amacıyla 240 bin liranın üstünde sıfır faizli güven desteğinden çakmak için SGK Tekaütlük Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak adalet sahibi belgesi ile Ekincilik Bankası’na başvurulması gerekiyor.

Faizsiz krediden sigortalının kendisi evet üstelik geride mütezayit hak sahipleri adam, yavru, ana, ata yararlanabiliyor. Buna bakarak 3 bin teklik aylığı olan sıfır faizli kredi için 750 liralık taksit ödüyor.

Kredinin anlayışsız ödemesinde kişinin aldığı aylığın dörtte biri oranında kesinti yapılıyor. Harp, işlev malulleri, 15 Orak Ayı gazileri, dul ve yetimlerinin bir konutla bağlı tevessül etmek amacıyla bu imkândan intifa hakkı bulunuyor.

Sabah’tan Hazal Dağ, faizsiz konut kredisi üstüne nikbet edilen soruların yanıtlarını haberinde derledi:

1- Faizsiz ev kredisinden kimlerin intifa hakkı bulunuyor?

Içtimai Sigortalar ve Umumi Esenlik Sigortası Kanunu, Zahmetli Sandığı kapsamında savaş veya görev malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimleri faizsiz bölük kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

2- Doğruluk sahipleri de krediden yararlanabilir mi?

Öncelikle malulün namına kullandırılıyor. Faizsiz itimat hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde dul eşine, eşi hayatta değilse evet de evlendiyse çocuklardan birisine kullandırılıyor. Babasız aylığı almakta olması kaydıyla talepte mevcut çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anaya veya babaya aynı konut ile sınırlı atılmak için veriliyor.

3- Başvurular nereye yapılıyor?

Fariza alanına göre Amme Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Bakım Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya de SGK toprak müdürlüklerine istida ile başvurulması gerekiyor. E-devlet üzerinden “faizsiz emlak kredisi ve TOKİ kampanya adalet sahipliği belgesi başvurusu” bölümü tıklanarak başvuru yapılabiliyor.

4- Bu kapsamda kredi kullananlardan yapılan yetersizlik ne büyüklüğünde?

Emniyet adalet sahibi tarafından ödeniyorsa aylığının dörtte biri oranında ara yapılıyor. Mahiye bağlanmayan ya de kesilen baş başa itimat açılmış çocukların anlayışsız ödemelerinde ise ödemenin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların anlayışsız ödemeye asıl namına öğrenim edilen aylığının 4’te birinin yüzdelik 25 fazlası maaş taksit kabul ediliyor ve vecibe bitene büyüklüğünde hak sahibi yavru aracılığıyla bankaya yatırılıyor. Bu kapsamda söz gelişi 3 bin lira aylığı olan 937.5 liralık taksit ödüyor.

5- Aylığın vecibe bitmeden kesilmesi yerinde süreç kuşkusuz işleyecek?

Gurur, emniyet kullananlardan temas ne suretle olursa olsun aylığı kesilenlerin aylıklarının kesildiğini ve bakiye takanak tutarını Kültür Bankası’na bildiriyor. Kurumdan mahiye almayan, kamu gelgel statüsünde olmayan tıpkısı yerde etkin emniyet kullanıcılarının kalıntı güven borcu, kurumdan almış olduğu serencam aylığının 4’te birinin yüzdelik 25 fazlası aylık taksit kabul edilerek gelişigüzel ayın yirminci günü akşamına kadar bankaya krediyi kullananlar aracılığıyla yatırılıyor.

6- Konut iktisap konusunda sağlanan bambaşka kolaylıklar var mı?

TOKİ konut koca kampanyaları düzenlenmekte olup kapsama giren ve öncelik sıralamasına bakarak belirlenen türe sahiplerine, benzeri basamak ile tutkun girmek kaydıyla yapılan konutlardan yüzde10 önceden ve 240 kamer mehil sabit taksitlerle göz edinme imkânı veriliyor.

7- Devletten sülale yardımı kuşkusuz alınır?

Oturulamayacak derecede çarkıt, bakımsız, sağlıksız evlerde diri geliri bağan vatandaşlara evlerinin hizmet, tamir, demirli beton aile imal yardımı, karı eşyası alımı amacıyla ayni yahut nakdi yardımlar yapılıyor. Rekiz ocak yapımında 30 bin teklik, demirli beton evde de 40 bin teklik bindi veriliyor. İkamet adresine arz mail sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden kimlik belgesi ile başvuru yapılabilir.

8- Kimler icar yardımı alabilir?

Kaymakamlıklar bünyelerinde sosyal yardımlaşma ve tesanüt vakıfları ile işbirliği yaparak hesaplı durumu ev olan, bunu belgeleyen vatandaşlara kira desteği sağlıyor. Bunun üzere kaza içindeki sosyal teavün ve el birliği vakıflarına başvurma edilebiliyor.

Bölük güven talebi baştan canlandı

 

Ev fiyatları sebep artıyor?

 

SGK, gelir gider dengesinde serencam 20 yılın zirvesinde

 

Share: