“Seyahatsever” gençler Mersin’de bahir ve ekin turizmini bire bir arada tattı

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının, yaz aylarında yolculuk edecek gençlere yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sunan “Seyahatsever” projesi kapsamında Mersin’e gelen çoluk çocuk, bahir ve firez turizmini aynı arada yaşamanın keyfini çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu projenin ardından 18-30 yaş arasındaki gençler, 15 Temmuz’dan itibaren Vekâlet bünyesindeki yurtları ücretsiz kullanmaya başladı.

Tatil üzere Mersin’i yeğleme edenler, rezervasyon yaptırdıkları yurtlarda personel tarafından karşılanıp otel konforundaki odalarına yerleştirildi.

Konaklama ücreti ödemedikleri üzere gezilerine henüz aşkın bütçe ayırabilen çoluk çocuk, hem denize girdi hem de tarihi ve turistik yerleri keşfetme imkanı buldu.

Yurtlar benzeri ayda 2 bin 43 kişiyi ağırladı

“Seyahatsever Projesi” kapsamında en çokça bandaj gösterilen sıkı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Korykos Antik Kenti’nin parçası olan Kızkalesi yakınındaki Erdemli Kızkalesi Mektepli Yurdu oldu.

Bu yurtta 15 Temmuz-15 Ağustos’ta 1765 genç konaklarken tıpkısı tarihlerde 202 güç Tarsus’taki, 76 can da Anamur’daki yurtları yeğleme etti.

“Sıkı personeli çokça güler yüzlü ve sevimli”

Erdemli ilçesindeki yurtta kalan öğrencilerden Abdullah Cüneyt Kömür, AA muhabirine, projeyi duyduktan bilahare tatil planı yaptığı arkadaşlarıyla Şanlıurfa’dan kente geldiklerini söyledi.

Ücretsiz konaklama hizmetinden memnun olduklarını dile getiren Kömür, “Öğrenci olduğumuzdan hava ücretsiz konaklama bizim amacıyla yarar. Burada müstevi çok iyi, otel konforunda kalıyoruz. Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname ediyoruz. Öğrenci olarak buna çokça ihtiyacımız vardı.” dedi.

Kömür, projenin eskimemiş eş edinmelerine bile katkı sunduğunu belirterek “Güçlükle personeli çok güler yüzlü ve cana yakın. Otele vereceğim parayı gezmeye verdiğim için imdi yeri müşahede şansı elde edeceğim. Proje bütçeme katkı sağladı. Inanılır ve konforlu yerde kalıyorum.” diyerek konuştu.

İstanbul’dan gelen Mustafa Atmaca bile deniz kenarındaki yurtta konakladığı amacıyla bahtiyar olduğunu, turizm merkezi Kızkalesi’nin yanında Cennet ve Tamu Obrukları’nı da rüyet şansı bulduğunu anlattı.

Projenin her yaz düzenlenmesini isteyen Akkuş, “Mersin’in nikbet ettiğim yemeklerini tatma fırsatı buldum. Çokça iyice yemekleri varmış. Kaldığımız mikro hem ücretsiz hem bile inanılır. Normalde dinlenme kampı yaparak geziyordum amma hakeza olunca ailemin dahi içi bayındır etti. Mersin’den bilahare Antalya ve Muğla’yı gezeceğim. Projede emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Proje rastgele yaz yapılırsa olursa çokça fena hâlde evet.” ifadesini kullandı.

“Bizim üzere çok mebzul düşünülmüş bire bir proje”

Tatilini etmek üzere arkadaşlarıyla Malatya’dan mevrut Elif Polat de proje yardımıyla Mersin’in katıksız güzelliklerini görme şansı bulduğunu dile getirdi.

Çalışmada emeği geçenlere teşekkür eden Polat şöyle konuştu:

“Mersin’i domuzuna bulduk, sınırlı personeli dahi az çok ilişik. Çokça mutluyuz ve memnun kaldık. Kızkalesi’ni bile çokça beğendik, sahili ve çarşıyı gezdik ama elan birlikte gezeceğiz. Bizim üzere haddinden fazla iyi mutasavver bire bir proje. Bambaşka benzeri kente gidiyoruz, geziyoruz ve ücretsiz kalıyoruz. Ekol başlamadan önce yaptığımız seyahat bizim amacıyla her anlamda dolgunca oldu. Projenin ilerleyici yıllarda dahi devam etmesini istiyoruz.”

Zonguldak’tan gelen Hamide Altın Varak da buradaki müzeleri ve tarihi yerleri gördüğünü anlatım ederek “Ayrımlı kültürleri ve insanları tanıyoruz, sunturlu aynı yassı var. Proje temas sene yapılmalı diyerek düşünüyorum. Gelecek sene üstelik yapılırsa Antalya’ya müracaat etmek istiyorum.” dedi.

Share: