Sevi Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Hizmet Gereği Uygulama, Kanser Hastası Sendikacıyı Umum Teşekkülü Sayrılarevi Sıfır Yere Atmak Midir?

CHP İzmir Saylav Amor Erdan Tığ, Bilgelik-Sen üyesi 27 PTT çalışanının sürgün edildiğini müstakbel sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını anlatım etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri laf, yabanlık dışı uygulamalardır. Bakım gereği aplikasyon, benzeri sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan eksantrik aynı sendikacıyı tedavi olamayacağı, tüm teşekküllü hastane olmayan yere götürmek midir?” dedi.

CHP İzmir Mebus Sevi Erdan Kılıç, PTT’deki çımbar iddialarıyla ilişkin Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay ile Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama eden Kılıç, PTT’nin anonim ortaklık olduktan sonra rate idarecilerin hisse senedi başına geldiğini, hoşgörülü olarak görevlendirildiğini ve çalışanlara müteveccih mobbingin arttığını ifade etti. Kılıç, “PTT’ye 7 yıldır iştirakçi alımı yapılmamıştır, ancak buna karşın aksiyon yükü yüzde 50 artmıştır. Birkaç personelle çokça aksiyon yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel çok çetin çalışmasına rağmen düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Malumat-Sen üyelerinin bu haksızlığa göz yummadıklarını ve bu durumu kabul etmeyerek seçkin platformda haklarını aradıklarını dile getiren Aşk Erdan Tığ, “Çalım yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle hareket yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini öyle aynı noktaya getirmişlerdir ki daha çok zat yönetmeliklerini bile tanımadan gelişim yaptırmaya çalışmaktadırlar. Ama unuttukları bir madde var; PTT çalışanları katiyen yılmazlar, haklarını alana büyüklüğünde savaş ederler” görüşünü dile getirdi.

Tığ, çalışanlara müteveccih etki, mobbing ve hakaretlerin anbean artması üstüne Selen-Sen üyelerinin bu durumu çıkıntılık etmek üzere İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe alın yol yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 sayılı Amme Görevlileri Sendikaları ve Şişman Ittifak Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ antetli 18. maddesini düşünülerek ve isteyerek çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyucu yasalardan üstün gördüklerini anlatım eden Kılıç, şunları kaydetti:

“Yasaya celi marjinal olmasına rağmen, Fen-Sen yöneticilerini aksiyon yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan nasıp ve yönetici atamalarında biricik kıstas, siyasi iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan matbuat açıklaması yapma hakları seçme defasında engellenmiştir. PTT’de yaşanan sürgün politikası, sendika düşmanlığı esasta iktidarın halka düşmanlığının tıpkı yansımasıdır. Sendika yöneticilerine alın izlenen hasmane politika halka biat ettirmenin, diz çöktürmenin aynı ayrıksı yansımasıdır. Ancak bunu PTT çalışanları ve Marifet-Sen üyeleri katiyen kabul etmediler, bizler de onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Tığ, elan ilk sürgün edilen arkadaşlarının önceki fariza yerlerine dönmesi için basın açıklamaları yapan, onlara bindi veren Bilgelik-Sen üyelerinin üstelik filiz edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının fariza yerlerinden farklı ırak illere veya çalıştıkları iklim içre kilometrelerce uzağa filiz edildiğini tamlayan Kılıç, şöyle dedi:

“Daha önce gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza eskimemiş sürgünlerle kıymet verdiler. PTT, sürgünleri, ‘bakım gereği’ yaptığını tabir etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri bahis, insanlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği aplikasyon, tıpkı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan bambaşka bir sendikacıyı tedavi olamayacağı, tekmil teşekküllü şifahane sıfır yere alışmak midir? Eşi birlikte kere emekçisi olup iki küçük çocuğu olan eksantrik tıpkısı çalışan kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a çalmak midir bakım? Kuruma yıllarca düzentileme vermiş insanların eş birliklerini katetmek mıdır hizmet? PTT tarihinde yepyeni, duyulmamış bir biçimde filiz furyası yaşanmıştır. Müdür, önder, başlangıç distribütör unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre ırak illere özlük istekleri dışında gönderilmişlerdir. Fariza yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e başvurmak zorunda kalanlar dahi bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda da devam edeceği rapor edilmektedir. Geçmişi 182 yıl öncesine müstenit ve ülkemizin sunma çekinmezlik veren kurumları beyninde yer alan PTT daha çok zulümle, mobbingle, liyakatsiz yöneticileriyle, kamu zararıyla ve brüt maaşının 36 cellat ödence alan yöneticileriyle anılır oldu. 20 almanak AKP iktidarları oran kurumlarının içini boşalttı. Kurumların hangi güvenirliği hangi dahi işlerliği kaldı. Bu kurumları tekrar ayağa sarmak ise bizim görevimiz. Bunu yaparken dahi sürgünlere, zorbalığa, mobbinge dal eğmeyen emekçilerle birlikte yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar mesai mücadelesi veriyorlar. Savaşım edenler rastgele zaman kazanamayabilir fakat kazananlar mücadele edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini belirten Sevda Erdan Kılıç, şöyle bitmeme etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp ittifak mücadelesi verirken, sair kamu kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler gibi PTT’deki eğin dozaj yöneticiler birlikte 3-5 yerden faziletli maaşlar alarak sağlık sürebilirler! Amma kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Umum Partisi ve Ulus İttifakı yerine bütün alay malay son vereceğiz. Liyakate göre değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Bütün kurumlarda liyakati ön plana çıkaracağız. Ülkemizin tertemiz gençlerinin mülakatlarla devre dışı bırakılmasına izin etmeyeceğiz.”

Amor Erdan Kılıç, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Marifet-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının fariza yaptıkları illerden apayrı illere veya toprak süresince apayrı ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Şayet makul ise bunun nedeni nedir?

-Serencam 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda değişik tezahür etmek kaydıyla fariza yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Ilkokul ve üstü sayıda fariza yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi tıpkı ilde çalışan personelin atama ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Farklı farklı illerde çalışan evli personel var mıdır? Varsa bu personelin toplam sayısı nedir?

“Bakım gereği” yapılan nasıp ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Ayrıksı aynı ile atandıktan sonradan önem ile eski fariza yerine dönen personel sayısı kaçtır?

Share: