Serencam an olgun | İBB Meclisinde, eroin ele geçirilen cenaze taşıt gündeme geldi

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Meclisinde, İBB’nin şehirler arası cenaze nakil aracında inanma ekiplerince 144 kilogram 550 gram duman ele geçirilmesi gündeme geldi.

İBB Meclisi ilk teşrin ayı toplantısının 1. oturumu, Divan 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’deki İBB Divan Derinti Salonu’nda yapıldı.

Mecliste bayram düzlük AK Öğür Grup Sözcüsü Hedef Türkyılmaz, İBB’ye ilgilendiren benzeri cenaze nakil aracının, Diyarbakır’a gittiğini ve aktarılma amacında Adana’üstelik uyuşturucu polisler tarafından durdurulduktan bilahare araçta 144 kilo metal yakalandığını söyledi.

Aracın üstünde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze nakil aracı” yazdığını rapor fail Türkyılmaz, İBB’nin bu konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, aracın taşeron firmaya ilgili olduğu ve şoförlerin da eski dönemde işe girdiği şeklinde mazeretler olduğunu belirtti.

“İBB hepimizin, bu kurumun itibarının zarar görmemesini gönül ediyoruz”

Bu olayda İBB’nin sorumlu olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Bakın bu size denk olsun, bunu işleyen arkadaşlara söylüyorum. Tığ bugün şurası yapabilirdik. Bu fotoğrafı alıp uğrunda 144 kilogram esrarın olduğu, uyuşturucu köpeğinin bulunduğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze taşıt yazan aracın fotoğrafı üzerinden ‘Pudracı İBB’ deseydik hoşunuza harcama miydi? ‘Meğer İBB mali kök üreteceğiz derken esrar ticareti yapıyormuş’ kabilinden aynı laf etsek tamam muydu, olmazdı. Söz Gelimi, ‘Sayın Kılıçdaroğlu, uyuşturucudan idrak alınması gerekiyor’ demişti. Bunlardan alıyor musunuz?’ diye niteleyerek istifham önergesi verseydik evet muydu, olmazdı değil mi? İBB hepimizin, bu kurumun itibarının kötülük görmemesini rağbet ediyoruz. Yapılan açıklama birlikte o yönde, münferit, zatî aynı iş olduğunu söylüyorlar. Hakeza olduğuna saymak istiyoruz. Yoksa meseleyi uzatıp DİAYDER davasında, PKK’lıları ölü yıkayıcı kendisine aldığınıza dayalı bilgileri de buna arttırma ederek, ‘Ne işler çeviriyorsunuz arkadaşlar’ demiyoruz. Sizin üzere bozuk politika yapmıyoruz.”

Türkyılmaz, İBB’nin, taşeron firmaları denetlenmesinde ve takip etmesinde duyarlık göstermesini istedi.

Söz düzlük CHP Kol Sözcüsü Tarık Balyalı ise Türkyılmaz’ın “söylesem bol olur mu?” dediği şeylerin hepsini söylediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Tığ onların hepsini söyledi yerine kabul ediyoruz. Belediyemizin 86 bin çalışanı var amma bu bahsedilen ve bugünkü emniyetin operasyonuna maruz kalan 2 kişi. (Cenaze uzlaştırıcı) 8 Ilk Teşrin’birlikte saat 15.30’birlikte İstanbul’dan cereyan ederek Nevşehir, Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır görevini yapmışlar. Diyarbakır görevi 18.15’te sona aksakal. Devrisi sabahleyin 08.30’üstelik emniyetimizin bu operasyonu görülmüş. Türkiye’bile 5 ile cenaze hizmeti vermiş, cenazeleri oraya ulaştırmış, dönüşünde emniyetin operasyonuyla ne efsus kim bu durumla yüz yüze kalmışız. Bu bahse laf 2 sevimli, 2017 yılından beri ilişik taşeron firmanın hizmet alımıyla birlikte büyükşehir belediyesine bindi hizmetleri daire başkanlığı altında hizmet veriyor. Sigortası de gine büyükşehir belediyesine ilgili değildir, ait firmaya aittir, vesait de ait firmaya aittir. Tabii ki büyükşehir belediyesinin bu konuda aynı kontrol sorumluluğu vardır. Bunun amacıyla birlikte Büyükşehir Uray Başkanımız Ekrem İmamoğlu, derhal sormaca, inceleme başlatmıştır. Talimatlarını vermiştir. Zaman bakımından sormaca birlikte devreye girmiştir.”

Emniyete ve yargıya güvendiklerini dile getiren Balyalı, bu konunun önemli tıpkısı konu olduğunu, şakasının birlikte olmayacağını ve değme nev desteği vereceklerini kaydetti.

YANLIŞSIZ Fırka Kadro Sözcüsü Gaye Türkyılmaz yine bayram alarak eskiden İBB’nin bütçe meselesi konuşulduğu antlaşma Ekrem İmamoğlu’nun, “Bana beyin öğretmesinler, akıllarını alırım.” şeklinde divan üyelerine ithafen sarfiyat ettiği sözlerini hatırlattı.

İBB’nin belediye kanununa göre İstanbul’un bütçesini eylül ayının önce gününden önce hem encümene hem üstelik ilgilendiren bakanlığa sunamadığını anlatan Türkyılmaz, “Türkiye’da 1391 şehremaneti içerisinde hoppadak bütçesini bakanlığa sunamayan, tahmini bütçesini hazırlamayan bir tane uray İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Türkiye’nin sunu gerçekten belediyesi olan Kırıkkale’ye vabeste Çelebi Belediyesini tebrik ediyorum. İBB’nin yapamadığını yapmıştır.” diyerek konuştu.

Bütçe iddialarının ardından İBB Umumi Sekreteri Birey Atak Çağlar’ın içtimai medyadan yaptığı açıklamayı hatırlatan Türkyılmaz, Çağlar’ın cevaplarının henüz tuhaflık olduğunu, bu gecikmenin esbak yıllarda birlikte yapıldığını savunduğunu belirtti.

Türkyılmaz, İBB’nin yasal süresinden tüm 38 devir bütçeyi geciktirerek, 8 Teşrinievvel Cumartesi günü saat 18.00’dahi Bakanlığın domestik bilgelik sistemine bütçeyi girdiğini dile getirerek, “Tığ sizin bu beceriksizliğinize karşın İstanbul’u bütçesiz bırakacak değiliz. Allah’ın izniyle bu konuda hepimiz destek tamam, hız fehamet, bu sorunu çözeriz amma İBB kabil doğru, gösterişli, kurumsal bir yapının, özlük bütçesi üzerine böyle benzeri ihmalde bulunması maatteessüf hepimizi üzmüştür.” diyerek konuştu.

CHP Ekip Sözcüsü Tarık Balyalı ise bütçe meselesinde kamuoyunda bati ağız dalaşı olmadığını, bire bir boduç suda sıkıntı kopartılmaya çalışıldığını söyledi.

Share: