SELIM Parti’den Kızılay’ın çerge satışıyla ait geçmiş değerlendirme: Keşke böyle güç ve acılı ayrımsız günde yapılmasaydı

Kahramanmaraş merkezli iki sarsıntı 11 ilde yıkıma illet olurken, 45 binden çok kişinin hayatını kaybettiği depremin 3. gününde yaşanan ayrımsız görüngü kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

KIZILAY BAŞKANI ÇADIR SATIŞINI DOĞRULADI

Kızılay’ın adlı hanende Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap derneğine 2 bin 50 adet otağ sattığı öğrenilirken, şişman ağız dalaşı yaratan haberi Kızılay Başkanı Kerem Kınık “Bu rutin bir iş. Mali devamlılık üzere kurumlara maliyetine as yapıyoruz” sözleriyle doğruladı.

ÇADIR TARTIŞMASI TBMM’DE BITMEME ETTİ

TBMM Umumi Kurulu’nda, Kızılay’ın zelzele felaketinin yaşandığı bölgede oba satması tartışmaları bitmeme etti. DÜRÜST Öğür ve uymazlık partileri arasında sıkça ağız dalaşı yaşandı.

SELIM PARTİLİ TURAN: KIZILAY HUKUKSAL KİŞİLİĞİ OLAN BİR DERNEK

Muhalefetin Kızılay eleştirilerine yanıt veren AK Fırka Ekip Başkanvekili Bülent Turan, “Kızılay, benzeri heybet kurumu değil, Kızılay, kişi hukuksal kişiliği olan bire bir toplum örgütü” dedi. Turan, şunları söyledi; “Kızılay, bizim; tartışalım, eleştirelim ancak 154 yıldan beri bizim kurumumuz, genişlik ağırlık zamanda bu milletin yanında düzlük almış, özel kurumumuz. Bildirme ağırlık zamanda milletin yanında meydan almış hususi benzeri kurumumuz, 1913’te kamu yararı kararı verilmiş. Şu zaman eleştirdiğiniz deri şirketi, 1954 yılında müesses bugünün konuları değil.

“DERDİNİZ BAŞKA SİZİN”

Satsa neden satıyor, satmasa bozukluk satmıyor denecek. Derdiniz bambaşka, sizin kastınız, işiniz üzüm kemirmek değil bağcıyı dövmek. Fakat açık yerine söylüyorum, keşki afet sırasında hakeza bir ağırbaşlı ve kederli günde tek mir yapmasaydı yapılmasaydı. Elan nasıl söyleyebilirim. Satarsan hangi olur, aha zaman olduğu kadar, 4 milyon kişiye 3 öğün kemirmek veriyorsun bu konuşulmaz, satarsan ne olur 400 bin kişiye deri vermişsin bu konuşulmaz, böyle meclisi ve kamuoyunu yoran gündeme vasıta olursunuz.”

“KIZILAY’I SAVUNMUYORUM, AYIP SİZİN YAPTIĞINIZ”

Turan, muhalefetin, “Kızılay çadırı satmadan hareket bölgesine götürseydi” eleştirilerine, “Diyorum ki: Satmasaydı. Ne demem lazım? Niye dinlemiyorsunuz? Öyle bire bir önyargınız var ki ne dediğimin bile kıymeti namevcut sizin için. Bire Bir elan mı söyleyeyim?” dedi. Turan, ihtilaf partilerinin Kızılay’a yönelik eleştirileri bitmeme edince, Kızılay’ı savunmadığını vurgulayarak, “Savunmuyorum, kusur sizin yaptığınız ya, henüz ne diyeyim; ego kuvvet partisi vekiliyim evet. Ama hangi diyorum duymuyor musunuz ya?” sözleriyle cevap verdi.

Share: