ŞEHİRLERİN HOŞLANMA REKABETİ – “Testi kebabı”nda Nevşehir ile Yozgat’ın tatlı rekabeti sürüyor

Türkiye’nin ensesi kalın yemek kültüründe lezzetiyle adını duyuran “Testi kebabı”nda Nevşehir ve Yozgat arasında şekerli rakiplik yaşanıyor.

Yozgat esnafı, lezzetin ayrıntılı yıllardır mevki genelinde “Yozgat testi kebabı” adına anıldığını savunurken, Nevşehir esnafı ise kebaba lezzetini veren testinin Avanos ilçesinde üretilip Yozgat’a gönderildiği, testinin üstelik testi kebabının bile anavatanının Nevşehir olduğu görüşünde.

Testi kebabı amacıyla evvel geçmiş zayıf soğan, domates, biber ve sarımsak doğranarak aynı sert konuluyor. Kuzu etiyle birleşen sebzeler, ilkbahar üstelik eklendikten sonradan harmanlanıyor ve testilere dolduruluyor. Sadeyağ ve develik yaprağı arttırma edildikten sonradan testinin ağzı mayasız hamurla kapatılıyor ve hava alması amacıyla üzerinden süfli bire bir hapishane açılıyor.

Meşe kömürüyle yakılan ateşte tahminî 1,5-2 saat mütezayit testi kırıldıktan sonra içindeki kavrulmuş servis ediliyor. İsteyen müşteriler, testiyi kendisi kırıyor.

Nevşehir testi kebabı

Nevşehir Tecim ve Uran Odası ile Avanos Kaymakamlığının girişimleri sonucu, güzeşte sene ağustos ayında Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen “testi kebabı”na adını veren testi, Nevşehir’in el sanatlarıyla ünlü Avanos ilçesindeki çanak ustalarının elinde kalıp düz arazi ve su karışımından yapım ediliyor.

Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Orçun Saika, AA muhabirine, testi kebabının yörenin sunma sevilen ve tercih edilen lezzeti olduğunu belirterek, “Testi elhak Avanos’ta üretilmekte, Yozgatlılar üstelik testiyi buradan götürüyor. Testi kebabı Avanos’a aittir, genişlik iyice şekilde de yapılmaktadır. Bölgemizden yer anılmış aşındırmak testi kebabıdır, insanlar geldiklerinde yöresel yemek kendisine testi kebabı yiyor. Bu kebabı yemek amacıyla bölgemize gelen domestik ve başkaları var.” dedi.

Avanos ilçesinde aşçı işleten Mustafa Dursun üstelik testi ve testinin kattığı lezzetle ortaya çıkan yemeğin Nevşehir’e saf olduğunu dile getirdi.

Zaman zaman göstergeç programlarında Yozgatlıların “testi kebabı bizimdir” açıklamalarıyla karşılaştığını ve duruma güldüğünü tamlayan Dursun, şunları kaydetti:

“Testi buraya başmaklık ve buranın toprağıyla yapıldığı üzere Nevşehir’e orijinal benzeri değer katıyor. İçinde kullandığımız malzemelere temel lezzetini veren topraktaki tattır. Bu cilt, Hititler döneminden beri yapılagelen bir şey. Yozgat bu konuda kendini çok yormasın. Adı üzerinde, testi yemeği buraya aittir. Ağırlıklı olarak ecnebi misafirleri misafir ediyoruz. Cemi dünyaya testi kebabını tanıtan ön burasıdır. Haddinden Fazla de popülerdir. Serencam zamanlarda bölgemizi ziyaret fail turistlerin derakap derhâl hepsi bu lezzeti tadıyor. Ayrıksı turizm bölgelerinde testi yemeği bulunmuyor. Bunun reklamını tığ burada yapıyoruz. Yöremizin genişlik ilkin mevrut lezzetlerinden birisidir.”

“Testinin dışı Nevşehir’in ama yemeği Yozgat’a aittir”

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, kebabın pişirildiği testinin Nevşehir’birlikte yapıldığını ancak içindeki yemeğin Yozgat’ın dernekevi lezzeti olduğunu savundu.

Testi kebabının Yozgat’ta onlarca yıldır verilen aşındırmak olduğunu anlatan Coşgun, “Testi kebabı bizim atalarımızdan yadigardır. Bunu doğrusu seçme zaman söyleriz. Bozok Yaylası’nın kekik kokan topraklarından yemini almış kuzulardan yapılan tıpkı yemektir. Yozgat’a ait ayrımsız aşındırmak olduğunu biz temas zaman vurguluyoruz. Nevşehir testisiyle ünlüdür ama aşındırmak bize ait.” ifadesini kullandı.

Yarışma önerisi

Yozgat ve Nevşehir arasında testi kebabı ile rabıta tıpkısı yarış yapılması önerisinde kâin Coşgun, “Hangimiz elan içimli yapıyoruz, elan evire çevire sunuyoruz? Henüz sonrasında Türk Nişancı ve Bellik Kurumunda bellik tescili fail arkadaşlar kararı kendileri versinler. Ona bakarak bile testi kebabımızı tescillesinler.” dedi.

Kentte kestirmece 50 yıldır aşçılık fail Sami Tığ de gelişigüzel hangi kadar testi kebabını Nevşehir tescillese da Yozgat’a arpalık bir kavrulmuş olduğunu savunarak, “Onlar bu işi bilmezken biz testi kebabı yapıyorduk. Onun amacıyla kim ne derse desin Yozgatlılara başmaklık tıpkı yemektir. Güveç çanağı ve testiler Nevşehir’de orada yapılıyor amma yemeğini biz yapıyoruz. Bunu kimesne bizimle tartışamaz. Bunu Türkiye değil, acun birlikte bilir.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Ahmet Başol ise testi kebabının Yozgat’ta takkadak lokanta ve restoranlarda yapılmadığını, evlerin bahçesinde bile yapıldığını ve genellikle bile misafirlere ikram edildiğini belirtti.

Share: