şehirler arası otobüs bilet fiyatlarına bu sene remiks yapılmayacak

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, yaz aylarından bu yana otobüs bilet fiyatlarında benzeri artma yapmadıklarını belirterek, “2023 yılı amacıyla yıpranmamış aynı prospektüs beklentimiz yok, bilet fiyatları tıpkısı kalacak.” dedi.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını dolayısıyla 2020 yılında yüzdelik 50 kapasiteyle bakım verdiklerini, vakaların azalmasıyla yüzde 100 kapasiteyle hizmete döndüklerini söyledi.

Salgının hızında yaşanan azalmayla otobüs seferleri ve muvakkat sayılarının arttığını tamlayan Özcan, “2021 yılında artmaya başlayan seferler, 2022 yılında henüz birlikte yükseldi ve normale döndü. 2021 yılında İstanbul 15 Temmuz El Erki Otogarı’nda 370 bin otobüs nöbet yaptı. 2022 yılında otobüs nöbet sayımız 427 bine yükseldi. 2022 yılında aynı geçmiş yıla bakarak nöbet sayımız yüzde 15 arttı. Antrparantez palyatif sayımız birlikte arttı.” diyerek konuştu.

Özcan, firmalarının artan öğün ve yaya sayısından kıvançlı olduğunun altını çizerek, şöyle bitmeme etti:

“Pandemiden ilk otobüs yol sayılarımız günce 2 bindi. Bu nüsha daha sonraları çokça düştü. 2022 yılında ise günlük otobüs nöbet sayımız arttı. İstanbul 15 Temmuz El Erki Otogarı’nda 2022’birlikte günce nöbet sayımız 1170 oldu. Ancak 2023 yılı az buçuk ölmüş başladı. Sömestr tatili, benzeyen Ramazan ayı ve bayramı, yaz tatiliyle bu arada bu sayının elan de artmasını bekliyoruz. Kez sayımız azalmasına rağmen firmalarımız ferah mal kazandı. Batıdaki firmalar doğudaki firmalara bakarak biraz henüz çok mal kazandı. Yaz ayından beri bilet fiyatlarda benzeri çoğalma yapmadık. Ayrıntılı zamandır fiyatlarımız çakılı. 2023 yılı amacıyla eskimemiş aynı tanıtmalık beklentimiz namevcut, bilet fiyatları aynı kalacak. Mazotta bedel iyi seviyede. Eğer fiyatları artırırsak yolcu bile bulamayız. Uçak firmalarının tenzilat yaptığı dönemlerde biraz yolcularımız azalıyor. El sayılarımız düşse birlikte doluluk oranımız gayet ongun. Ama mazotta ÖTV indirimi beklentimiz var.”

“Köprü ve otoyol fiyatlarının artırılmamasından memnunuz”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, bakir yılda köprü ve otoban fiyatlarının artırılmaması kararından haddinden fazla memnun olduklarını dile getiren Özcan, bunun otobüs firmalarına olumlu yansıyacağını ifade etti.

Özcan, İstanbul’üstelik anlaşılan saatlerde 15 Orak Ayı Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden otobüs firmalarının geçişine izin verilmesini rica ettiklerini dile getirerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan hakeza benzeri beklentimiz var. Galiba saatlerde köprülerden geçişe izin verirseler çok bahtiyar oluruz. Hele mümasil şehirlere yaptığımız seferler amacıyla bu çokça bereketli olacak.” dedi.

Usulsüz şekilde minibüslerle taşımacılığının kendilerine uymazlık verdiğini vurgulayan Özcan, şunları kaydetti:

“Bu taşımacılığın biz önüne geçemiyoruz. Bunun önüne dökmek amacıyla bazen çalışmalarımız var. Beylikdüzü’nde ve Hadımköy’üstelik aynı durak fethetmek istiyoruz. Alelhusus Trakya’dan mevrut yolcularımızın buraya gelmesini istiyoruz. Zira minibüsle taşımacılığıyla başa çıkmak tür değil. Yolsuz Yöntemsiz taşımacılığın önüne geçmemiz gerekiyor. Bunu fail kişilere evet da çevirici sahiplerine ukubet kesilmesi lazım. 2023 yılından henüz ümitliyiz. 2023’bile yolcu sayısı ile posta sayısının daha birlikte artmasını bekliyoruz. Bu fiyatlarla ekonomiye daha bir katkımız tamam.”

Share: