Seçer: “Mersin belediyecilik tarihinin yer transparan belediyeciliğini yapıyoruz”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, MESKİ ile alay malay devraldıkları toplam 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini belirterek, bire bir taraftan borçları eksilttiklerini ayrımsız taraftan dahi bakım üretmekten edim vermediklerini söyledi.

Seçer, katıldığı benzeri derneğin etkinliğinde yaptığı konuşmada, Sazak’in geleceği amacıyla herkesin birlikte akım etmesi çağrısı yaptı. Büyükşehir Belediyesinin finansal açıdan hareketli benzeri uray olduğu vurgusunu işleyen Seçer, “Burada hem belediye reisi hem dahi divan üyesi olan ihvan var. Bizim dönemde, belki de Mersin Ağacı belediyecilik tarihinin yer şeffaf büyükşehir belediyeciliğini yapıyoruz. Sunma etraflı ayrıntısına kadar kendilerine hesap veriyoruz. Bu doğrusu bizim görevimiz” dedi.

Göreve geldiklerinde büyükşehir belediyesi ve MESKİ kurumlarına ilişik devraldıkları bütün 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini belirten Seçer, ayrımsız taraftan borçları eksilttiklerini aynı taraftan da bakım üretmekten ivaz vermediklerini anlatım etti. İş dünyasını ilişkin hizmetlerle ilgilendiren değerlendirmede bulunan Komutan Seçer, 13 sene önce temeli atık Erdemli Zayi inşaatına yeniden başlandığını ve tesisi bitirdiklerini söyledi. Seçer, arzu edildikten 2,5 sene aradan sonra tahsisini aldıkları Anamur Halinin de inşaatına birden başlayacaklarını belirtti. Anamur Boş örneğini vererek yerli derneklerin, kurumların devreye girmesiyle bakanlıklarda işlerin değişebildiğini dile getirdi.

“1/1000’lik planların ardından Akdeniz’üstelik çokça pir yatırımların başlayacağını görüyorum”

Mersin’in bayındırlık planları için de bilgiler veren Başbuğ Seçer, Mersin Ağacı’in 1/5000’lik imar planlarının tamamlandığını hatırlattı. 1/1000’lik planların üstelik Mezitli’de sav kalmadığı, Yenişehir’birlikte ödemek üzere olduğu, Toroslar’üstelik devam ettiği ve Akdeniz’de dahi ikinci kadem görüşmelerinin başladığı bilgisini veren Seçer, Akdeniz’deki bu planların önemine dikkat çekti. Seçer, “Akdeniz büyük. Binlerce dekar yerey. Geri Hizmet, depolama alanları, sanayi evet da mesleksel sitelerin yapımı üzere haddinden fazla önemliydi. Bu icraat bile çokça güdük sürede bitecek. Orada haddinden fazla adamakıllı yatırımların başlayacağını görüyorum” diyerek konuştu.

Birleştirme Uran Bölgesi’nde (OSB) aksiyon yeri olanların dört gözle beklediği maşrık-günindi aksında demiryoluna paralel olacak ve Sazak’i Tarsus OSB’ye bağlayacak el çalışması üzerine dahi Komutan Seçer, “Arkadaşlarımız, 1/1000’lik planları çalıştıktan sonraları bu iş bizdedir ama anlaşılan kim bu döneme yetişmeyecek. Biz ati aktarılma amacıyla Cenabıhak baht ederse sizden yine tıpkısı 5 yıllık ara sınav istersek, seçim manifestomuzda vereceğimiz sözler ortada o dahi olacak” şeklinde konuştu.

Sazak Yer Altı Treni projesini birlikte değerlendiren Seçer, İstanbul, Ankara, Konya ve İzmir örneklerini vererek, “Cenabıhak aşkına Sazak’in neyi fire” eleştirisini yaptı.

“Mersin Ağacı, lobisi sakim benzeri kenttir”

“Mersin Ağacı lobisi az aynı kenttir” diyen Başbuğ Seçer, ” Gaziantep, Kayseri, Konya ekonomik, şehir planlaması ve yatırımlar kendisine bizden uzaklık uzaklık ilerledi. Bunun yegane sebebi, Sazak’birlikte bire bir site lobisi anlayışının daha yerleşmemiş olmasıdır. Bugün üzere ayrımsız büyükşehir şehremini namına empati yapmanızı, beni anlamanızı ve bu konuda ne büyüklüğünde yoğun acılar, güçlük çektiğimi bilmenizi isterim” ifadesini kullandı. – MERSİN

Share: