Savaşın bir numara yıldönümünde konsept teorileri: ‘Ukrayna savaşı yalan’

Rusya’nın Ukrayna işgalini başlatmasının birinci yıldönümünde toplumsal medyada yayılan bazı komplo teorileri ve cali paylaşımlar milyonlarca etkileşim aldı.

ESIR’deki çok takipçili ara sıra sağcı hesaplar, Ukrayna savaşının baştan sona Günindi medyası ve hükümetleri vasıtasıyla yaratılmış bire bir yalan olduğu uğrunda aynı saf uydurma iddia paylaştı.

En çokça viral olan esassız iddiaları paylaşanlar beyninde daha evvel Twitter tarafından askıya alınan ama platformu Elon Musk’ın satın almasından sonra ferasetsiz sunulan hesaplar üstelik var.

Ukrayna’daki savaş biber dolması değil

Twitter ve değişik toplumsal medya platformlarında yayılan cali iddialardan biri savaşın yalnızca aynı yalan olduğu ve MEMLUK’deki ara sıra sağcı toplumsal iletişim araçları hesapları, cepheden kaynak ve pusat gelmediğini ati sürerek bu iddiayı temellendirmeye çalışıyor.

Benzeri politik yorumcu viral olan yukarıdaki paylaşımında “cepheden fon gelmediğini” buradan “hile kokusu yayıldığını” söylüyor.

Birbuçuk milyona yakın takipçisi olan bir başka Twitter ünlüsü birlikte savaştan ne fon ne dahi kullanılmamış vukuf geldiğini yazıyor.

Üstelik bu tweet Trump yönetimi döneminde KUL millî düzenlilik danışmanlığı işleyen Michael Flynn aracılığıyla bile paylaşıldı. Flynn, “Bu söylediklerinin akla yatkın olmadığını söyleyenle gelişigüzel iddiaya girerim” diyerek ekledi.

İşin garibi Ukrayna savaşı Gün Batısı medyasında gayet mufassal tıpkı şekilde görüntüleniyor ve haberleştiriliyor.

BBC bile dahil global nişane kuruluşları Ukrayna’daki savaşın cephesinden haddinden fazla veri geçtikleri gibi, çelişkili ya de mütevehhim haber ve açıklamaları mıhsıçtı tıpkı şekilde kontrol ediyorlar.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve uluslararası kuruluşlar da savaşın gerçekliğini kanıtlayan bilgiler veriyor.

Savaşın başından bu yana sosyal iletişim araçları bile çatışmalar ve savaşın sair yönleriyle ilişik binlerce videoyla doluydu ve bunlardan bire bir çoğunun gerçek olup olmadığı gazeteciler eliyle taharri edildi.

Kiev’deki gökdelenin çıkma aldığı hile değil

Rusya’nın işgalinin ikinci haset Kiev’birlikte çok eğik tıpkısı apartmanın füzeyle çıkıntı aldığını gösteren ışık gen şekilde paylaşılmıştı. Gazeteciler görüngü hesabına gidip tafsilatlı duyum yapmışlardı.

Sonuç günlerde, tamir edilen ve kısmen tadilat gören binanın görüntüleri toplumsal medyada baştan viral oldu.

Binanın kullanılmamış görünümü üzerinden, buraya on paralık beş on tıpkısı füze hamiş etmediği ve gerçekte bilcümle savaşın tıpkısı asılsız olduğu, çünkü cenk halinde iken binanın onarım edilmesinin kabil olmadığı müstakbel sürüldü.

Daha önce Twitter eliyle mülga ama ahiren yeniden platforma kabul edilen sağcı tıpkı podcast yayıncısı ve aşı karşıtı bu iddiayı paylaşanlar arasındaydı.

Ne var ki uzaklık vuzuh tekrarlanan Acımasız füze saldırıları dışında Kiev, 2022 Mart ayından bu yana savaşın cephesi konumunda değil. Mart ayında Zalim birlikleri kentte ve çevresinden çekilerek UKrayna’nın doğusuna odaklandılar.

söz konusu binanın tamiri geçen yılın Mayıs ayında başladı ve Ukrayna medyasında uzun uzadıya ve fotoğraflarıyla bu arada yaz ve bağ bozumu süresince haberleştirildi.

Aldatıcı ‘kıpırdayan ceset’ videosu gene dolaşımda

Ukrayna’üstelik bire bir muhabirin koridor aralık kefenli bedenler önünde bilgi geçtiği sırada, arkadaki cesetlerin kıpırdadığı iddia edilen videoteyp son benzeri birçok çağ süresince milyonlarca misil izlendi.

Bu video tez gösterilerek Gün Batısı’nın Ukrayna savaşı senaryosunu iaşe etmek amacıyla, faal insanların kefenlerin içine girerek andırma verdiği sav ediliyordu.

Tıpkı paylaşımda “Kıpırdamayın, ölüsünüz siz” yazıyordu.

Bu video haddinden fazla sayıda sağcı genel ağ ünlüsü marifetiyle Facebook ve TikTok’ta dahi paylaşıldı.

Gerçeklik ise haddinden fazla değişik. Bu videoteyp sabık yıl Avusturya’nın başkenti Viyana’de Ukrayna savaşı başlamadan evvel gücük ay başlarında yapılan iklim krizi ile ilişik aynı protesto sırasında çekildi. Eylemciler kefenlere bürünüp ölmüş kadar yatarak karbon salımlarının kayırıcı hayatına gözdağı oluşturduğuna dikkat çekmeyi amaçlamıştı.

Bu video hem Ukranya olmadığı için tamamen sahte, hem birlikte farklı tıpkı konuda üstelik yapmacıklı bilim kendisine çıkmış, Covid’den aslında kimsenin ölmediği iddialarına iddia yerine gündeme getirilmişti.

Zelenskiy’in dublorü iddiaları

Viral olan fotoğraflar ve benzeri videoda, Ukrayna Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenskiy’in ayrımsız dublorü olduğunun “yanlışlıkla” ortaya çıktığı kanıt ediliyor.

Milyonlarca kişinin eriştiği bir iddiaya bakarak Zelenskiy’in bire bir meçhul dublörü vardı ve Polonya televizyonu yoluyla çekilen bir görüntüde, başkanla aynı kıyafeti giymiş yerine bilmeyerek görüntüye girmişti.

Apayrı paylaşımlarda tıpkısı herif ESIR Başkanı Joe Biden’ın Kiev’e güzeşte hafta yaptığı görüşme sırasında çekilen fotoğraflarda eğin planda görünüyor.

Ancak bu fotoğraflarda hafif kimliği belirlenebilen bu gönül Maksim Donets, Zelenskiy’in koruması.

Reuters ajansına bakarak Donets 2019 yılından bu yana Zelenskiy’in asayiş ekibini yönetiyor ve genel ağ aramalarında bulunabilen ayrımsız haddinden fazla fraklı bağlamda fariğ fotoğraflarda izzet başkanı ile aynı ortamda ayrımlı kıyafetlerde görünüyor.

Share: