SARAYBOSNA – Türk heyeti Bosna Hersek’teki seçimlerde müşahit kendisine fariza aldı

Türkiye’den tıpkı astronomi, Bosna Hersek’te kanton, entite ve ulusal parlamentolar ile Oran Başkanlığı Konseyi üyelerinin belirleneceği seçimde teleskop kendisine fariza aldı.

Heyette, Erdemli Seçme Kurulu (YSK) Başkanı Aşure Ayı Akkaya ve SELIM Parti Gaziantep Saylav ve Milli Savunma Komisyonu Sözcüsü Mehmet Sait Kirazoğlu ile MHP Genel Komutan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Vazıh, bulunuyor.

Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Format Intihap Kurulunun (CIK) daveti konusunda geldiklerini rapor ederek, “Bugün minval tadat merkezini gezdik ve Pale bölgesinde sandıkları gözlemledik.” dedi.

Başkent Saraybosna’daki sandıkları bile gözlemlediklerini belirten Akkaya, “Seçime katılımın bunaltıcı olduğunu gözlemledim. Seçimin düzenini bozacak bir olayla karşılaşmadık. Yapılacak seçimlerin Bosna Hersek halkı ve demokrasisine hayırlar getirmesini diliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Akkaya, seçimin balaban olduğuna işaret ederek, “Bosna Hersek’in ağdalanmış benzeri politik yapısı var. Intihabat demokrasinin bayramıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirazoğlu da seçme günü seçme olumsuzlukla karşılaşmadıklarını söyleyerek, “Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eylül başında Bosna Hersek ziyareti oldu. Buralar bizim istek coğrafyamız.” ifadelerini kullandı.

Ziyalı ise zaman Bulgaristan’de da intihap olduğunu anımsatarak, “Bugün ağdalanmış aynı seçme yaşıyor Bosna Hersek. Sabahtan bu yana 3 değişik bölgede 7-8 okulda seçim gözlemlerimizi gerçekleştirdik. Gördüğümüz kadarıyla sükunet süresince güzeşte bire bir seçme.” dedi.

Sandıkların teferrüç sürecine üstelik katılacaklarını aktaran Aydın, “Balkanlar istikrarı sunu donuk bölgelerden birisi. Dayton Barış Antlaşması, Bosna Hersek’teki savaşı (1992-1995) sonlandırmak için imzalanan ayrımsız devir ancak yönetim şekli ahenktar kuzuluk getirilemedi. Onun sıkıntıları 90’lı yıllardan bu yana bitmeme ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede oran düzeyindeki Başkanlık Konseyi ve parlamentonun beraberinde Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ve Sırp Cumhuriyeti (RS) kalkışmak için iki entitede ve FBIH içindeki 10 kantonda parlamento üyelerini sınırlamak üzere mukayyet 3 milyon 368 bin 666 seçmen, evcil saatle 19.00’a büyüklüğünde oylarını kullanacak.Share: