Şanlıurfa’da engellilerden oluşan “geçenek gecesi” ekibi kuruldu

Şanlıurfa’birlikte zihinsel, bedenî ve gözsüz 25 kişinin katılımıyla kurulan kadro, mesafe gecelerinde tayf almak ve konser vermek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Eş Güdüm Merkezinde düzenlenen mütenevvi kurslara katılan engelliler, tıpkısı yandan sosyalleşiyor, aynı yandan üstelik meslek öğrenme şansı yakalıyor.

Saz eğitmeni Sedat Yanardağ yoluyla aralarında zihinsel, bedensel ve rüyet engellilerin bulunduğu 25 yabanlık ekiple Şanlıurfa’nın geleneksel “koridor gecesi” ekibi kuruldu.

Saz, def, zil, darbuka kadar aletleri kullanmayı öğrenen geçenek gecesi ekibi, ara sıra merkezdeki engellilere çalgı ziyafeti dahi sunuyor.

“Müzik engel tanımaz”

Saz eğitmeni Sedat Volkan, AA muhabirine, merkezde birçok engellinin kurslara katılarak faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Merkezde engellilerle tıpkı araya gelerek enstrüman çalışmaları yaptıklarını ve kente has kânunuevvel gecesi ekibini kurduklarını aktaran Volkan, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa yöremize ilişik sıra gecesi ekibimizi oluşturalım istedik. Tahminî 4 ay geçmiş çalışmalarımıza başladık. Espas gecesi ekibimizi daha üstelik geliştirerek kardeşlerimize Şanlıurfa’nın kültürünü neşelendirmek, türkülerimizi bildirmek ve bilcümle alay malay halkımıza konserler atfetmek istiyoruz. Grubumuz 8-25 yaşında zihinsel, bedensel ve görme engelli 25 kardeşimizden oluşuyor. Çalışmalarımızda güçlük yaşıyoruz amma tümce isteyerek ve zevkle çalışıyor. Hedefimiz repertuvarımızı geliştirerek ekibimizi büyültmek ve konserler çevirmek. Bu kursta kardeşlerimiz müzikle ilgilendiren çalışmalar yaparken birlikteliği bile uyumu bile öğreniyorlar, birbirlerine olan bağlılaşım ve saygıyı bundan sonra arttırıyorlar. Henüz evvel ayrımsız müzik enstrümanı çalmamış, temas çalgı çalışması tor kardeşlerimiz burada müzik çalmayı, söylemeyi, grupla debi etmeyi öğrendi. Enstrüman hiçbir şekilde engel tanımaz. Yekpare sakat kardeşlerimizi bekliyoruz.”

“Hayallerimi gerçekleştirdim

Görme özürlü Ahmet Çıpa (20) dahi 2019 yılında tanıştığı merkezi çokça sevdiğini söyledi.

Müzik eğitmeni Sedat Volkan sayesinde müzikle tanıştığını anlatan Çipo, şöyle bitmeme etti:

“Bu kursa katılmadan ilk ayrımsız çalgı aleti aleti çalmasını bilmiyordum, kursta enstrüman aletleriyle tanıştık darbuka çalmayı öğrendim. Şimdi mânialı kardeşlerimize konser vermeye başladık. Amacımız imdi iri konserler yöneltmek. Daha önceden müzikten uzaktık, buraya gelince değme madde çokça değişti. Küçüklüğümden beri çalgı aletlerine hayrandım. Sedat hocamız yardımıyla hayallerimi gerçekleştirdim. Benim kabilinden âmâ kardeşlerime buraya gelmelerini ve hayallerinin peşi sıra koşmaya davet ediyorum.”

Ayşe Kutağ birlikte 4 yıldır merkeze geldiğini ve çokça mutlu olduğunu dile getirdi.

Burada kardeşliği, dostluğu ve ev sıcaklığını hissettiğini vurgulayan Kutağ, “Bu kurstan geçmiş gelişigüzel çalgı aleti çalmayı bilmiyordum. Demincek kursta darbuka ve def kabilinden aletleri çalabiliyorum. demincek putrel çalmayı öğreniyorum. Buranın bana kattığı çok madde var. İnsan burada huzuru mutluluğu hissediyor. İyi kim buraya gelmişim, çok mutluyum. Espas gecesi çalışmalarımızı Sedat hocamız nezaretinde yapıyoruz. Bu kursla çok madde öğrendim. Amacımız kendimizi henüz bereketli öncelemek ve ferah yerlere gelmektir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: