Şanlıurfa’da biyoçeşitliliğin artması için doğaya 250 sülün salındı

Türkiye’nin şanlı tarım kentlerinin başında mevrut Şanlıurfa’da biyoçeşitliliğin artırılması üzere doğaya 250 sülün bırakıldı.

Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği, kentte biyoçeşitliliğin artması, karışık hayatının korunması, yaşam ortamlarının geliştirilmesi üzere tahminî bire bir yıl önceki proje hazırladı. Dernek, hazırladığı proje kapsamında Fırat Nehri’ne mail bölgelere sülün bırakılması için Ekincilik ve Orman Bakanlığına talepte bulundu. Huy Koruma ve Milli Parklar 3. Mıntıka Müdürlüğünün katkısıyla Samsun’daki üretim çiftliğinden getirilen sülünler, Fırat Nehri yakınındaki Hilvan ilçesinde planlı programla tabiatla buluşturuldu.

Bahçecik Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, ilk etapta 250 sülün ormanlık alanda doğaya bırakıldı. Sülünlerin bölgeye harmoni sağlaması halinde sayının artırılması üstüne çalışmalar yapılacak.

Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Mesut Kâmil, AA muhabirine, yaptıkları çalışmalar sonucunda Şanlıurfa’da sülünün yaşayabildiğini ayırt ettiklerini, önce etapta 250 sülünün doğaya salındığını belirtti.

Sülünün sulak ve aynaz alanlarda dinç benzeri garip olduğunu dile getiren Yetkin, “İnanıyoruz ki sülünler burada şen bire bir ortamda üreyip çoğalacak inşallah. Bölgemizde değişik nedenlerden dünya bozulan ekosistemin düzelmesi üzere çalışıyoruz. Biyoçeşitliliğin artırılması ve ekosistemin korunması için bilcümle kurumların elini taşın altına koyması gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Törene, Hilvan Kaymakamı Ateşli Doğan, Hilvan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Karataş, Natür Siper ve Milli Parklar 3. Kesim Müdürlüğü Avcılık ve Melez Hayatı Ofis Müdürü Reşat Ektiren ve mahalle sakinleri katıldı.Share: