Sanatlı cimnastikte gözler İngiltere’de yapılacak Acun Şampiyonası’na çevrildi

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenecek 51. Sanatlı Cimnastik Dünya Şampiyonası’na ilgili, “İnanıyorum ki Acun Şampiyonası’nda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları üzere hangi kadar iddialı olduğumuzu göstereceğiz.” dedi.

Çelen, cimnastik branşında son dönemde elde edilen başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Son aylarda vahim tıpkı yarışma programından geçtiklerini tamlayan Çelen, bu süreçte az daha katıldıkları mecmu turnuvalarda madalya almayı başardıklarını tabir etti.

Cezayir’in Kerem kentinde planlı 19. Akdeniz Oyunları’nda 12 madalyayla tarihlerinin bildirme liyakatli organizasyonunu tamamladıklarını dile getiren Çelen, Konya’nın ocak sahipliğini yaptığı 5. İslami El Birliği Oyunları’nı dahi 12 zer, 6 gümüş, 10 bronz başlamak amacıyla hep 28 madalyayla noktalayarak Türkiye’nin oyunları en son tam bitirmesine ulama sağladıklarını söyledi.

Çelen, İslami El Birliği Oyunları’nın ardından Münih’te düzenlenen Sanatlı Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Sanatlı Cimnastik Ayvaz Milli Takımı’nın 2 gümüş, 2 bronz mecmu 4 madalya almayı başardığını anımsatarak, “Hele Ahmet Alemdar ve Yokluk Asil’in umumi bölümleme madalyaları, Avrupa Şampiyonası tarihimizde az olan parçayı yerine koyması açısından önemliydi. Bu madalyalar ilerisi için dahi kullanılmamış tıpkı husus araladı.” diye niteleyerek konuştu.

Şimdi önlerinde İngiltere’nin Liverpool kentinde 29 Teşrinievvel- 6 Teşrinisani tarihlerinde düzenlenecek 51. Sanatlı Cimnastik Dünya Şampiyonası’nın olduğunu vurgulayan Çelen, “Sporcularımızın Liverpool’birlikte bile alınlarının akıyla kendilerine yakışacak şekilde yarışıp, ülkemize eskimemiş madalyalar kazandırarak cimnastikte Türkiye’nin adından kortej ettirmeye bitmeme edeceğinden eminim. İnanıyorum kim Acun Şampiyonası’nda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları üzere hangi kadar iddialı olduğumuzu göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Arsıulusal arenada tek sükse bizim üzere sürpriz olamaz”

Çelen, bu başarıların iri tıpkı grup çalışmasının ürünü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Cimnastiğin tesisleşmesinde ve kül Türkiye’ye yayılmasında iri emekleri olan Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’mızın, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlükleri’mizin ve o sporculardan eskimemiş şampiyonlar yetişmesine imkân sağlayıcı kulüplerimiz ile aileleri ilkin gelmek için, dümen kurulumuzun, beceri kadrolarımızın emekleri şişman. Bu takım çalışmasını bitmeme ettirdiğimiz sürece uluslararası arenada hiçbir başarı bizim amacıyla şaşırtı olamaz.”

Share: