Salomon Kapadokya Ultra-Trail Koşusu’na 2 bin 224 sportmen katılacak

Salomon Kapadokya Ultra-Trail Koşusu, 74 ülkeden 2 bin 224 sporcunun katılımıyla Nevşehir’de gerçekleştirilecek.

Argeus Travel & Events yoluyla düzenlenen ve Salomon’un âdem evladı sponsorluğunda bu sene 9’uncusu düzenlenecek etkinliğe, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Nevşehir Valiliği, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ile Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı destek veriyor.

Nevşehir’birlikte 15-16 Ekim’da yapılacak etkinlikte koşucular, bölgedeki kâh düzlük ve patikaları içeren 38, 63 ve 119 kilometrelik üç parkurda yarışacak.

Ürgüp Kaymakamı Cüneyt Caner, Ürgüp Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen matbuat toplantısında, Kapadokya’nın ruz, kültür ve doğa turizminin beraberinde spor turizmiyle dahi ehemmiyet kazandığını belirterek, uluslararası kapsamda yapılan faaliyetlerin bölgeye olumlu katkılar sunduğunu söyledi.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk da yarışmanın kafa ve final çizgisinin Ürgüp’te olmasına karşın, oluşturulan parkurun Kapadokya’nın serbest coğrafyasını kapsadığını, bunun birlikte tanıtıma ulama sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Etkinliğin organizatörü Aydın Ayhan Cenup ise 2014 yılında 180 sporcunun katılımıyla başlattıkları yarışmanın binlerce sporcunun heyecanla takip ettiği koca tıpkısı etkinliğe dönüştüğünü vurguladı.

Koşunun, Türkiye’deki sunma çok ecnebi sporcunun ortaklık sağladığı spor organizasyonu olduğuna dikkati çeken Güney, şöyle konuştu:

“Lüzumlu ekonomik adına lazım tanıtım ve sosyolojik yerine bölgeyi geliştiren haddinden fazla evire çevire tıpkısı kodifikasyon. Hoppadak istekli değil, amatörler birlikte meydan alabildiği için çok katılımlı oluyor. Esasta yaptığımız şey az buçuk de spor turizmi. Konaklama tesislerinde 2 binden fazla oda bu aranjman amacıyla ayrılıyor. Bölge turizmi açısından birlikte derece verdiğimiz benzeri aktiflik. Konkur üzere kayıtlar cemaziyelevvel bakımından kapandı. 74 ülkeden 2 bin 224 mukayyet sporcu başvurdu. Güzeşte yıllara göre sayıda biraz azalma var. Bunun birçok sebebi var. Bunlardan birisi Rusya ile Ukrayna arasındaki sorun. Şu anda turizm Türkiye’birlikte haddinden fazla kilolu, tek uçakta sporcular düz bulamıyor. Turizmin canlanmasıyla otel fiyatlarının artması ise Türk sporcular üzere Kapadokya’ya seyahati biraz zorlaştırdı.”

Güney, Kovid-19 ile savaş sürecinde fedakarca görev yapan afiyet çalışanlarının dahi etkinliğe katılma sağlayacağını, bu kapsamda 106 keyif personelinden referans aldıklarını sözlerine ekledi.

Share: