Safranbolu’da tescilli “çavuş üzümü” hasadına başlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has aroması ve kokusuyla diğerlerinden ayrılan coğrafi bel tescilli çavuş üzümünün hasadına başlandı.

Kazılardan çıkan Geç Roma Dönemi’nden kalma üçgen biçimindeki kabartma motifli taştan yansıyan asılı dalları, varak ve üzüm süsleri sebebiyle bağcılığın yüzyıllar öncesine dayandığının anlaşıldığı ilçede, Abece köyünde Emine Özkan’a ait bağda hasat programı düzenlendi.

Bağa mevrut Vali Fuat Gürel ve eşi Korkunç Aras Gürel, YANLIŞSIZ Öğür Karabük milletvekilleri Halk Ünal ve Niyazi Zaman, İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Edip, Safranbolu Belediye Komutan Yardımcısı Halil Bakkal, İl Tarım ve Orman Müdürü Ağırbaşlı Ayvalık, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı İsmail Altınöz ve gayrı protokol üyeleri hasat yaptı.

“Üzümlerin çavuşu” adına nitelendirilen, “güdücü çavuşu”, “pembe çavuş” ve “bilye çavuşu” üzere çeşitleri kâin, ince kabuklu, az çekirdekli, oval şekli ve tekemmül zamanı ölçülü erkenci olan Safranbolu çavuş üzümünden bu sene yüksek rekolte bekleniyor.

“Yörenin değerlerinin öne çıkarılması için himmet sarfiyat ediliyor”

Ilbay Gürel, gazetecilere, çavuş üzümünün ilçenin genişlik koca değerlerinden aynı tanesi olduğunu söyledi.

Üzümün coğrafi belen belgesiyle tescillendiğini nâkil Gürel, “Zafran ve maniye domatesinden sonra bölgemizde çavuş üzümü birlikte coğrafi meni belgesi almış oldu. Bu yörenin değerlerinin öne çıkarılması amacıyla gayret sarf ediliyor. Bölgemizde 2 bin dönüm bağımız mevcut. Yöremizin şartları çavuş üzümünün yetişmesine makul. Zaman hem durumunda girmek hem bile hasat amacıyla Emine teyzemizi musahabe ettik.” dedi.

Mebus Ünal ise Karabük ve yöresinde üzümcülüğün haddinden fazla bozuk yıllara dayandığını, çıktı da gelişmesi üzere çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Gündüz dahi çavuş üzümünün Safranbolu’nun markası olduğunu, artık üretilmesi amacıyla seçme tür desteğin verileceğini kaydetti.

Daha bilahare karye meydanına sabık protokole, Ayvalık ve Müellif aracılığıyla üzüm üzerine vukuf verildi.Share: