Rusya’nın orkide ihtiyacı Yalova’dan karşılanacak

Rusya- Ukrayna savaşı zımnında Hollanda’nın çiçek ihracatını durdurduğu Rusya, orkide ihtiyacını Türkiye’den karşılayacak.

Savaş nedeniyle Hollanda’nın aldığı karar sonrası Rusya’nın ihtiyaç duyduğu ürünlerde almaşık büyüklük Türkiye oldu.

Özellikle Türkiye’nin orkide ihracatının yüzdelik 40’ını işleyen Yalova’daki Solo Plant firması, dış satım listesine Rusya’yı bile ekledi.

36 bin metrekarelik seralarda almanak 1 milyon orkide üretimi yaptıklarını belirten işletme sahibi Çağlar Tuğtekin, 2014 yılında Türkiye’nin orkidede dışa bağımlılığını benzeri nebze olsun azaltma hedefi ile üretime başladıklarını anlattı.

İthalatın kestirmece yüzde 40’nı keserek Türkiye’ye ağır sıklet oranda döviz kazandırdıklarına aksan eden Tuğtekin, “Özlük nesiç kültürü laboratuvarımızda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi yaparken tüketicilerimizin ve müşterilerimizin taleplerini göz önünde tutuyor ve üretimimizi üstelik bu yönde planlıyoruz. Türkiye’da doku kültürü ile orkide üretimi eden önce ve bir tane pres bile biziz.” ifadelerini kullandı.

Hollanda’nın savaştan âlem Rusya’ya çiçek ihracatını durdurduğuna dikkati çeken Tuğtekin, şöyle konuştu:

“Üretilen orkideleri hoppadak iç pazarda satmıyoruz. İhracatını bile yapıyoruz. Orta Şark ülkeleri, Kosova ve Arnavutluk, Kuzey Makedonya’ya buradan çiçek gönderiliyor. Ukrayna ve Rusya beyninde yaşanan savaştan etraf Hollanda Rusya’ya çiçek satışını kesti. Bu durumda Rusya yönünü Türkiye pazarına çevirdi. Rusya ile orkide satışı anlamında konvansiyon aşamasındayız. Güdük sürede Rusya pazarında Yalova orkidesinin satışını planlıyoruz.”

Share: