Rusya: “Ukrayna üzerine Pekin’in görüşlerini paylaşıyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ukrayna’daki krizin çözümüne müteveccih sunduğu öneri değerlendirilerek Pekin yönetimi ile aynı görüşü paylaştıklarını açıkladı.

Ukrayna’daki işgalin yıldönümünde Çin’in, Ukrayna’daki krizin çözümüne dayalı sunduğu önerilere Rusya’dan cevap geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı marifetiyle yapılan yazılı açıklamada Çin’in önerileri müspet bulunurken, “24 Şubat’ta Çin Dışişleri Bakanlığı’nın resmi genel ağ sitesinde “Ukrayna Krizinin Politik Çözümüne İlişkin Çin’in Pozisyonu” antetli tıpkı belge yayınlandı. Açıklamada, “Çinli dostların Ukrayna’daki ihtilafın barışçıl yollarla çözümüne katkıda bulunma yönündeki içten arzularını çok ölçüm ediyoruz. Pekin’in görüşlerini paylaşıyoruz. BM Şartı’na, beşeriyetçi hukuk bile karışma olmak amacıyla uluslararası ünsiyet normlarına, güvenliğin bölünmezliği ve bire bir ülkenin güvenliğinin diğerinin güvenliğine beis verecek şekilde güçlendirilmemesi gerektiği ilkelerine bağlıyız. Çinli meslektaşlarımız kabil biz da Birleşmiş Uluslar Asayiş Konseyi’nin izin vermediği gelişigüzel kalem baskıcı tedbiri gayri yasal buluyoruz ve bunun haksız rekabetin ve ekonomik savaşın anif aynı aracı olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri meydan aldı.

Açıklamanın devamında Rusya’nın, NATO ve BENDE’ye geçtiğimiz yıllarda düzenlilik garantilerine ilişik önerilerde bulunduğu hatırlatılarak, “2021’in böylecene ortaya koyduğumuz, Rusya Federasyonu ile KUL ortada güvenlik garantilerine ilişik ve Rusya’nın güvenliğini sağlamaya yönelik ayrımsız ittifak imzalamaya çevrilmiş teklifimiz sunuldu. NATO ve batılı devletler eliyle teklifimizin reddedilmesine üzüldük” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çin’in sunduğu önerilerde sorunun diplomatik yollarla çözüm bulunması fikrine katıldıklarını belirterek, “Ukrayna krizine gelince, Rusya, özel askeri operasyonun diplomatik yollarla hedefine ulaşmasına açıktır. Bu, Ukrayna’ya Mağrip silahları tedariki ve yüklü leşker akışının durdurulması, çatışmaların sona ermesi, Ukrayna’nın nötr statüye mankafa dönmesi, halkların özlük geleceğini nasıp hakkının uygulanmasının tıpkı sonucu yerine ortaya sâdır yeni lehçe realitenin tanınması, Ukrayna’nın militarizm ve Nazizmden arındırılması ve topraklarından kaynaklanan bütün tehditlerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor” denilirken açıklamanın böylece ise Ukrayna’üstelik güçlü halkın anne dilinde müracaat, eğitim alma ve birlik Ukrayna halkının asıl haklarının korunması gerektiği vurgulandı. – MOSKOVA

Share: