Rusya, ‘orkide’ rotasını Yalova’ya çevirdi

Rusya ve Ukrayna beyninde yaşanan kavga dolayısıyla Hollanda’nın Rusya’ya çiçek ihracatını durdurması sonrasında, Rusya orkide dış alım rotasını Yalova’ya çevirdi.

Türkiye’nin orkide ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Yalova’daki firma dış satım ağına Rusya’yı birlikte ekledi. Firma almanak 1 milyon adet üretim yaparak ülkenin bu anlamda dışa bağımlılığını dokunaklı şekilde azaltıyor. Istihsal adedi ve üretim tekniği üstüne bilgiler veren pres sahibi Çağlayan Tuğtekin, “2014 yılında ülkemizin orkidede dışa bağımlılığını tıpkısı nebze olsun tenkis hedefi ile üretime başladık. İthalatın kestirmece yüzde 40’ını keserek ülkemize bu anlamda yavaş oranda döviz kazandırdık. 36 bin metrekare alanda istihsal yapıyoruz. Almanak 1 milyon skor orkide üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Türkiye’bile ilk ve yegâne

Ülkede doku kültürü ile orkide üretimi gerçekleştiren evvel ve tek pres olduklarına dahi değinen Tuğtekin, “Doku kültürü yöntemi ile üretimi yapılan tıpkı çiçek. Zat doku kültürü laboratuvarımızda üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimi yaparken tüketicilerimizin ve müşterilerimizin taleplerini göz uğrunda tutuyor ve üretimimizi da bu yönde planlıyoruz. Türkiye’bile doku kültürü ile orkide üretimi eden geçmiş ve bir tane işletme dahi biziz” diye niteleyerek konuştu.

Rusya yönünü Yalova’ya çevirdi

Hollanda, Rusya-Ukrayna savaşından kontekst Rusya’ya çiçek satışını kesti. Hal böyle olunca Rusya da orkide ihtiyacını diremek amacıyla yüzünü Yalova’dahi kâin firmaya çevirdi. Ürettikleri orkideleri bir nice ülkeye sattıklarını dile getiren Çağlayan Tuğtekin, şöyle konuştu:

“Üretilen orkideleri yemeden içmeden iç pazarda satmıyoruz. İhracatını de yapıyoruz. Ortadoğu ülkeleri, Kosova ve Arnavutluk, Kuzey Makedonya’ya buradan çiçek gönderiliyor. Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaştan belde Hollanda Rusya’ya çiçek satışını kesti. Bu durumda Rusya yönünü Türkiye pazarına çevirdi. Rusya ile orkide satışı anlamında konvansiyon aşamasındayız. Bodur sürede Rusya pazarında Yalova orkidesinin satışını planlıyoruz.” – YALOVAShare: