Rusya lideri Putin’le mülaki Cumhur Reisi Erdoğan müzakerelere kader vermesini istedi

Reisicumhur Erdoğan, görüşmede, ayrıntılı süredir üstünde çalıştıkları Rusya- Ukrayna köle değişiminin başarıyla sonuçlanmasından ve Birleşmiş Milletler’in de katkısıyla geliştirdikleri İstanbul Mutabakatı’nın işlemesinden memnuniyet duyduğunu tabir etti.

RUS GÜBRESİ VE TAHILI İHRACI

Kasım ayında süresi dolacak olan mekanizmanın uzatılmasının yan yana menfaat olduğunu belirten Cumhur Reisi Erdoğan, Zalim gübresinin ve tahıl ürünlerinin okunabilen ihracı konusunda üstelik çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

GERİLİMİ DÜŞÜRECEK ADIMLAR ATILMASI İSTENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha müspet gelişmelerin önünün açılabilmesi amacıyla gerilimi düşürmeye yönelik adımlara gerekseme olduğunu, Rusya’dan da Ukrayna’daki kâh bölgelerin Rusya’ya katılımı meselesi özellikle tutmak için, bu süreci kolaylaştıracak adımlar atmasının beklendiğini söyledi.

ERDOĞAN, PUTİN’DEN MÜZAKERELERE YILDIZ VERMESİNİ İSTEDİ

Rusya Çap Başkanı Putin’den müzakerelere aynı felek henüz vermesini isteyen Reisicumhur Erdoğan, bu süreçte kolaylaştırıcı aynı görk oynamaya hazır olduklarını kaydetti.

ERDOĞAN, ZELENSKI İLE BIRLIKTE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cesamet Başkanı Volodimir Zelenski ile geçmiş çağ tıpkı telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Cumhur Reisi Erdoğan, görüşmede, detaylı süredir üzerinde çalıştıkları Rusya-Ukrayna arasındaki esir değişimini başarıyla sonuçlandırmış olmaktan nazik sevinme duyduğunu tabir etmişti.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik mutabakatın işlediğini tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer ayrımsız yaklaşımın Zaporijya Çekirdeksel Santrali bağlamında dahi sergilenebileceğini, santralin çevresinde askerden arındırılmış bire bir bölgenin tesisi yönünde gerekli arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık teklifinin makbul olduğunu dile getirmişti.

Ukrayna’nın Moskof kontrolü altındaki gâh bölgelerinde tek yönlü referandumlar düzenlenmesinin diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacağını kaydeden Reisicumhur Erdoğan, savaşın barışçıl müzakereler eliyle çözümü amacıyla müstelzim her makule katkıyı sunmaya hazır olduklarını söylemişti.Share: