Rusya, Drujba boru hattı üzerinden Polonya’ya yer yağı akışını kesti

Rusya, Polonyalı petrol şirketi PKN Orlen’e Drujba boru hattı üzerinden sağladığı yer yağı sevkiyatını durdurdu. Şirket duruma hazırlıklı olunduğunu, müşterilerin petrol tedarikinde seçkin sevgili yaşamayacağını bildirdi.

Rusya, Polonyalı petrol rafinerisi ve yer yağı perakendecisi PKN Orlen marifetiyle yapılan açıklamada, Rusya’nın Drujba boru yolu üzerinden yaptığı petrol sevkiyatını durdurduğu bildirildi. Hakeza benzeri duruma daima hazır olunduğu, rafineriye yer yağı tedarikinin başka ülkelerden bahir yoluyla sağlanmakta olduğu belirtildi. Polonez müşterilerin benzen ve dizel yakıt karışma olmak amacıyla Orlen’in ürünlerine ulaşım üzerine temas etki yaşamayacakları vurgulandı.

PKN Orlen, Drujba üzerinden yer yağı ihtiyacının yalnızca yüzde 10’unu hazırlık ediyordu

Polonez petrol şirketi Orlen, Ukrayna’da savaşın başlamasının peşi sıra Rusya’dan deniz yoluyla olmamış petrol ve hazır yakıt ticaretini tamamen durdurmuş, Yıldız Denizi, Garp Afrika, Akdeniz, İran ve Meksika körfezi ülkelerinden petrol tedarikine başlamıştı. 2022 sonlarına akilane ise Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco ile ortaklık anlaşması imzalamıştı. Polonez müşareket, akıbet dönemde Drujba boru hattı üzerinden petrol ihtiyacının sadece yüzdelik 10’unu tedbir ederken, söz konusu yer yağı ticareti Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya getirilen arsıulusal ambargolara dahil edilmemişti. Orlen, Zalim firması Tatneft ile 2024 sonuna kadar geçerli olan anlaşmasını yıpranmamış bire bir Avrupa Birliği (KEZ) yaptırım paketi olmadan askıya alması yerinde ise ödence ödemek zorunda kalacaktı.

Ukrayna savaşının başlamasın arkası sıra Drujba borazan hattından Polonya ve Almanya’ya yapılan doğal gaz sevkiyatı ise ağız ağıza durmuştu. – VARŞOVA

Share: