Rusya Dışişleri Vekil Yardımcısı Ryabkov: “KUL tarafıyla TEVESSÜL anlaşmasına dair görüşmeler yaptığımızı doğrulayabilirim”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya’nın tek yönlü kendisine askıya aldığı Yıpranmamış Mühim Silahların Azaltılması Anlaşması (Yeni BAŞLAMA) ile ilişik ÇAKER tarafıyla sınırlı kanallar üzerinden görüştüklerini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı son kararnameyle Rusya’nın tek taraflı olarak askıya aldığı Yıpranmamış Ciddi Silahların Azaltılması Anlaşması (Yıpranmamış BAŞLAMA) ile ait Rusya Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Ryabkov açıklamalarda bulundu. MEMLUK tarafının anlaşmanın sürdürülmesi için Rusya ile ülfet yapıldığına dayalı açıklamalarını doğrulayan Ryabkov, Cenevre’deki silahsızlanma konferansında BENDE temsilcileriyle bu konunun ele alındığını aktardı. Ryabkov, “Serencam günlerde ABD yetkililerinin sınırlı kanallar üstünden bu konuyla ilişik görüşmeler yürütüldüğünü söylediklerini biliyoruz. Bunun pespaye böyle olduğunu doğrulayabilirim” dedi.

MEMLUK’nin Ukrayna politikasında tıpkısı değişiklik olmadığı sürece bu anlaşmaya ferasetsiz dönmelerinin türlü görünmediğini tabir fail Ryabkov, “ABD davranışlarını değiştirmedikçe, ESIR’de Ukrayna’yla ilgilendiren sağduyu belirtileri görmediğimiz sürece Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın askıya alınmasıyla ilişik kararın yeniden değerlendirilmesini muhtemel görmüyoruz” ifadelerini kullandı. Ryabkov, KÖLE’nin pozisyonu değişmeden kişi pozisyonlarının dahi değişmeyeceğini vurguladı.

MEMLUK tarafına anlaşmadan çekildiklerine dayalı resmi bildirimde üstelik bulunduklarını hatırlatan Ryabkov, “Geçmiş ÇAKER tarafına Eskimemiş START’ın uygulamasının askıya alındığını, fakat bir zamanda ana hükümlerine ve başlıkların (çekirdeksel) sayısına dair kısıtlamalara uyacağımızı belirttiğimiz ayrımsız bilgilendirmede bulunduk” dedi.

Yeni START

Önemli Silahların Azaltılması Anlaşmalarının 1’incisi MEMLUK ve Sovyetler Birliği ortada 1991 yılında, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından ise anlaşmanın 2’ncisi 1993’birlikte MEMLUK ve Rusya arasında baştan imzalanmıştı. Putin, Yeni BIDAYET’ın 5 sene uzatılması amacıyla 29 Karı 2021 tarihinde ayrımsız kararname imzalamış, KUL ise 5 Aile 2021 tarihinde 5 yıllık temdit kararı almıştı. Yeni START, ÇAKER ve Rusya arasında yürürlükte olan serencam nükleer konvansiyon olma özelliğini taşıyor. – MOSKOVA

Share: