Rusya Dışişleri Vekil Yardımcısı Ryabkov: “ÇAKER tarafıyla TEVESSÜL anlaşmasına dair görüşmeler yaptığımızı doğrulayabilirim”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya’nın tek yönlü yerine askıya aldığı Yeni Önemli Silahların Azaltılması Anlaşması (Bakir START) ile ilgili ABD tarafıyla tutkun kanallar üzerinden görüştüklerini rapor etti.

Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı akıbet kararnameyle Rusya’nın tek yönlü kendisine askıya aldığı Kullanılmamış Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (Yıpranmamış BAŞLAMA) ile ilişik Rusya Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Ryabkov açıklamalarda bulundu. KÖLE tarafının anlaşmanın sürdürülmesi amacıyla Rusya ile konuşma yapıldığına dayalı açıklamalarını doğrulayan Ryabkov, Cenevre’deki silahsızlanma konferansında ABD temsilcileriyle bu konunun ele alındığını aktardı. Ryabkov, “Serencam günlerde ABD yetkililerinin sınırlı kanallar üstünden bu konuyla ilişkin görüşmeler yürütüldüğünü söylediklerini biliyoruz. Bunun basit böyle olduğunu doğrulayabilirim” dedi.

KUL’nin Ukrayna politikasında aynı mübayenet olmadığı sürece bu anlaşmaya hoşgörüsüz dönmelerinin benzer görünmediğini tabir fail Ryabkov, “KUL davranışlarını değiştirmedikçe, ABD’dahi Ukrayna’yla ilişkin aklıselim belirtileri görmediğimiz sürece Önemli Silahların Azaltılması Anlaşması’nın askıya alınmasıyla ait kararın yeniden değerlendirilmesini muhtemel görmüyoruz” ifadelerini kullandı. Ryabkov, ESIR’nin pozisyonu değişmeden özlük pozisyonlarının dahi değişmeyeceğini vurguladı.

MEMLUK tarafına anlaşmadan çekildiklerine dayalı resmi bildirimde birlikte bulunduklarını hatırlatan Ryabkov, “Geçkin BENDE tarafına Bakir BAŞLAMA’ın uygulamasının askıya alındığını, fakat bir zamanda anne hükümlerine ve başlıkların (nükleer) sayısına dayalı kısıtlamalara uyacağımızı belirttiğimiz bire bir bilgilendirmede bulunduk” dedi.

Eskimemiş TEVESSÜL

Mühim Silahların Azaltılması Anlaşmalarının 1’incisi ABD ve Sovyetler Birliği arasında 1991 yılında, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün peşi sıra ise anlaşmanın 2’ncisi 1993’üstelik KUL ve Rusya beyninde baştan imzalanmıştı. Putin, Eskimemiş START’ın 5 sene uzatılması için 29 Sülale 2021 tarihinde ayrımsız kararname imzalamış, BENDE ise 5 Sülale 2021 tarihinde 5 almanak uzatma kararı almıştı. Yıpranmamış BAŞLAMA, MEMLUK ve Rusya arasında yürürlükte olan son nükleer uyuşma olma özelliğini taşıyor. – MOSKOVA

Share: