Reisicumhur Erdoğan: Dürüstsen gel, anayasa değişikliğini yapalım (2)

‘TÜRKİYE BUGÜNLERE HAZIRLIK YAPTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel sistemin yapısından kaynaklı mesail bölüm yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığının ve savunduğu değerlerin isabetinin çokça elan mebzul anlaşılacağını söyleyerek, “‘Türkiye yüzyılı’ ifademiz inşallah derakap her alanda üzeri bulacak ve kısa sürede gerçeğe dönüşecektir. Her kriz risklerle tehditlerle birlikte fırsatları de yanı sıra getirir. Mücehhez olanlar üzere akse anları ayrımsız zamanda bakir aynı dönemin muştusu, henüz vazıh günlerin müjdecisidir. Türkiye, serencam 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar, reformlarla aha bugünlere hazırlık yapmıştır. Birileri, şairin ifadesiyle ‘oyunda oynaşta’ iken biz; bir satranç oyuncusu ustalığıyla tarihten, ecdattan ve medeniyetimizden aldığımız ilhamla milletimizi bugünlere hazırladık. Politikalarımızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil hep neye ihtiyaç duyulduğuna, insanımızın neye kâm ettiğine baktık” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ FARKLI KONUMA TAŞIDIK’Cumhurbaşkanı Erdoğan, günü çevirmek yerine geleceği biçimlendirmek niyetiyle akım ettiklerini belirterek, “Ne günce siyasetin arızi tartışmalarının ne vasilik güçlerinin tehditlerinin hangi dahi üzerimize salınan envaiçeşit yıldırı örgütünün bizi hedeflerimizden ve ideallerimizden koparmasına cevaz ettik. Mahdut dışında merkum reçetelerle sorunlara hal bakmak hesabına öz göbeğimizi kendimiz kestik; 10 almanak, 20 yıllık programlarla ülkemizin varlıklı potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdik. Göreve geldiğimizde Türkiye’yi terbiye, esenlik, doğruluk, güvenlik üstüne inşa edeceğimizi söylemiştik peşi sıra birlikte ulaşım, erke, üretim, ekincilik, diplomatlık bunlarla ayağa kalkacağımızı ülkemizi kalkındıracağımızı söylemiştik. Ülkemizin şartları hangi olursa olsun 20 yıl süresince sözümüzün arkasında durduk ve bu 4 başlıktan başlayarak herhangi bir alanda Türkiye’yi çokça ayrımlı bir konuma taşıdık. Birileri bizimle orostopolluk geçti. Tığ 76 üniversiteden 209 üniversiteye çıkarken ‘Hangi ister var’ dediler amma bilmiyorlardı kim bugün Iğdır’birlikte, Muş’ta, Kars’ta üniversite olmazsa oradaki yavrularımız, oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsili yapacaktı” diyerek konuştu. ‘TÜRKİYE’NİN 100 YILI BU ALTYAPIYLA GÜÇLENDİ’Erdoğan, şu anda profesörlerin, doçentlerin, mecmu akademisyenlerin Kars’a üstelik Ağrı’evet üstelik Hakkari’ye da gittiğini belirterek, “Mantalite budur. Ufkunuz varsa işte bu nesli yetiştirirsiniz. Ufkunuz yoksa o antlaşma yapılacak gelişigüzel şey birlikte namevcut. Türkiye şu anda bu gelişimi sağlıyorsa atılan bu adımlarla sağlıyor. Gençlerimizin yükseköğretime erişimini kolaylaştırmak üzere devletimizin birlik imkanlarını seferber ettik. Tabi mukaddema şu sıklet bile vardı. Neydi o? ‘Güneydoğu’ya, Doğu’evet hocalarımız neyle gidecek; otobüsle mi gitsin?’ Herkesin altında araba de namevcut. Bütün bunlar konuşuluyordu ama deminden 26 havalimanından 59 havalimanına bundan sonra. Nedeniyle hocalarımız çıktı uçağa binip, Muş’a gidebiliyor, Ağrı’ya gidebiliyor dolayısıyla burada da aynı yüklülük kalmadı. Mesele izan. Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız yoksa bulaşan kalırsınız. Bundan Sonra bunlar aşıldı. Imdi ‘Türkiye yüzyılı’ diyoruz evet işte Türkiye’nin 100 yılı bu altyapıyla güçlendi” dedi.’DOĞAL GAZI ÇIKARDIĞIMIZDA TADINA KANMA OLMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin herhangi bir geçen dönem daha iyiye gittiğine belen ederek, “Alelhusus özellikle inşallah şöyle bu sene sonu, önümüzdeki yılbaşı üzere Karadeniz’den tabii gazı dahi çıkardığımız anda bunun tadına yetinme olanaksız. Bizim eskiden öyle tetkik gemimiz filan yoktu. Deminden bizim 2 kıta sismik araştırı gemimiz var, 5 kesim araştırı gemimiz var ve hep bu tetkik gemilerimiz, 12 bin metrekareye araştırma yapabiliyor. Bunlara ulaştık antrparantez antrparantez burada işimiz bittiği antlaşma uluslararası sularda dahi dünyanın ayrı ayrı ülkelerine gidip bu tetkik çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Bunlar çıktı bizim. Anca çokça büyük rakamlarla üstelik bunlara ulaşmadık. Makul rakamlarla bunları aldık ve demin bire bir yandan sismik araştırmalar, tıpkı yandan de sondaj çalışmaları yapılıyor. Daha dolgunca olacak, henüz hayat dolu olarak bu yola devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: