Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet tarihinin en balaban içtimai göz projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri sosyal göz projesiyle amaçlarının, ilk girişim konutlarını maksimum 2 yıl içre bitirip hak sahiplerine boşlamak olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın bakımından başlayacak ve ekim sonuna büyüklüğünde sürecek içtimai konut projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Ekin Merkezi’nde planlı Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman sosyal konut projesinin lansman töreninde bire bir danışma yaptı.

Tarihin yer şişman toplumsal bölük kampanyasına önderlik fail Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik kartı eden Erdoğan, sürece yardım verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve gelişim yerlerinin şimdiden anlı şanlı olmasını diledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, güzeşte 20 yılda ülkeyi temas alanda olduğu kabil ev üretiminde dahi yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını belirten Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla tek ülkenin sahne üstelik edemeyeceği ayrımsız atılımla yüzdelik 90’ı içtimai göz tutmak için tamlık 1 milyon 170 bin bölük mensur ettiklerini tabir etti.

Ülkeye, çağın mecmu ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hisse senedi yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının üstelik üstünde stadyumlar, seçme kesimden insan amacıyla yüzlerce sosyal ve kültürel kasılma kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, şehri site eden genişlik yetişkin unsurlar olan saf, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletli mimarlık ayar haiz evleri, dükkanları meydanları en sakıncasız şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine akıllıca kendisine yeniden ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’de Bakir Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden devir yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’üstelik Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini ayrımsız çarkıt günlerinde olduğu üzere baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da Ulu Cami’yi üstelik içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini diriltme ediyoruz. Selçuki şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine benzeri bile budun bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin evvel şişman hane projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, abide ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil tıpkı yaşam alanı adına şehrimize kazandırıyoruz. Ayrımsız şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’dahi yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe istinkâf etmek anlayışıyla aralıksız sürdürüyoruz. Bunun birlikte, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Kurtuluş Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne büyüklüğünde yüzlerce sokakta güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin dinlenme ve kıraat mekanları haline gelen kavim kıraathaneleri ile bütün 455 millet bahçesini bile çabucacık düz yazı ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar yoluyla sahiplenilen millet bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Saygılı Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri kendisine uluslararası kentçilik ödüllerine layık görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tekmil bu çalışmalarla, TOKİ, takkadak bina eden bir alım olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük toplumsal bakım yapıları arasına girmiştir. Elbette bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin en iri kentsel dönüşümünü başlattık. Bittabi tekmil bu nazik dönüşümün sahibi birlikte muhatabı da yararlanıcısı birlikte milletimizin ta kendisidir. Zaman da sizlerin nezdinde, sosyal basamak odaklı şehircilik atılımlarımıza kullanılmamış ayrımsız halka elan eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabilinden 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, ardından 100 bin adetlik iki toplumsal ev projesi başlatmıştık. Bütün söylediğimiz kabilinden, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin rastgele köşesinden 2 milyonu çok vatandaşımızın başvurması, bizi elan iri adımlara sevk etmiştir. Hem yapılacak basamak sayısını artırmaya hem de kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin temas durumunda yüz binlerce yeni sosyal konutun, hane arsasının ve hareket yerinin nesir sürecini başlatıyoruz. Başvuruları ferda itibarıyla başlayacak ve ilk teşrin ayı sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin önce temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce kadem konutlarını azami 2 yıl zarfında bitirip doğruluk sahibi vatandaşlarımıza konfirmasyon etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimari esasıyla, mesnet fazlalık 3, dayanak artı 4 veya istinatgâh artı 5 adına, depreme dayanıklı şekilde nesir edileceğini bile aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, alelhusus mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilgili kılacak bir tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Temas şeyden önceki bu gerçeğin altını hele çizmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki genişlik balaban hane yatırımını rapor etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına hakeza global ve tarihi önemde benzeri kampanyayla girmekten kurum duyuyoruz.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: