Reisicumhur Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi türlü değildir”

Cumhur Reisi Erdoğan: “Altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının bitmeme etmesi tür değildir”

“Elbet bu yemeden içmeden tıpkısı başlangıçtır, yapacağımız imdi iş var”

“Temas alanda Türkiye’yi çokça değişik bir konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada esaslı siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Beş Altı gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa bakım ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi kabil değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde planlı Yükseköğretim Oturmuş 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreni’ne katıldı. Burada ayrımsız müşavere özne Cumhur Reisi Erdoğan, “Soğuk Savaş’ın bitmesi ile sulh, muvazene ve özgürlükler adına yeşeren umutlar, sonuç yıllarda yerini yeniden korkuya, endişeye, antrparantez kimi ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz yüz sene henüz evvel yapılan tahminlerin bilakis bolluk, varlık, doğruluk aslı olmaktan tezayüt ayrımsız nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu eskimemiş dönemde bilhassa akreditasyon, türe ve hak duygusu dokunaklı keder almakta. Ensesi Kalın elan üstelik zenginleşirken eksiksiz dünyada meskenet yaygınlaşmakta, ayrımlı toplum kesimleri arasındaki kaş giderek büyümektedir. Acun nüfusunun yüzde birine istikbal etmeyen geçim parasına para, refahına refah katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca herif anne azık maddelerine da ulaşmakta pürüz çekmektedir. Ekonomik akse ile birlikte bu ağır sıklet tablonun, kimsesiz ülkeler ve toplumlar aleyhine henüz birlikte kötüleştiğine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi olanaklı değildir”

Serencam zamanlarda acun genelinde yaşanan global konuşu sorunlara üstelik değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Elbette son 50-60 yılın sunma faziletkâr seviyelerine ulaşan şişkinlik rakamları Mağribî ülkelerde yaşayanlar karışma herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Doğru kış mevsimi bu ülkelerde enerji ve besin güvenliği konusundaki endişeler her an tırmanıyor. Bihakkın son Prag Zirvesi’nde tüm liderlerden bunu dinledim. Kâffesi, ‘Bu kışı lacerem atlatacağız, bu kışı lacerem geçireceğiz’ bilcümle bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim böyle bir sorunumuz bulunmayan’ dedim. Liderler vakit kaybetmeden hatırat düşünüyorlardı, amma bir diğer tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maatteessüf aklıselim ile değerlendirmiyorlardı. Ister siyasi istikrarsızlıklar, gerekse hesaplı sorunlar yeryüzü büyük darbeyi küresel sistemin çeperlerinde saha düz yoksul ülkelere vuruyor. Ekonomisi zayıf, üretim kapasitesi kapalı, toplumsal barışını umum manasıyla sağlayamamış, siyasal bakımdan müdahalelere münhal, kırılgan devletler bu sancılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Her hangi büyüklüğünde Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine sakıt olsa dahi önümüzdeki dönemde dünyada güzel siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Az gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının bitmeme etmesi cins değildir.”

“Elbet bu çabucak tıpkısı başlangıçtır, yapacağımız bundan sonra hisse senedi var”

Türkiye’nin vakit kaybetmeden kişi özelinde değil, küresel anlamda kebir bir oyuncu olduğuna ilgi calip Erdoğan, “Şu an birlikte 7 milyon tonu aşkın hububat bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Sair ülkelerde seçkin curcunalı yok. Amma Türkiye bu konuda üzerinden hep bu imkanları seferber ederek insanlığa bir koku dem aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, ama diğerlerinin derdi bulunmayan. Lacerem bu çabucak ayrımsız başlangıçtır, yapacağımız bundan sonra gelişim var. Global sistemin yapısından kaynaklı mesail çağ yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti çok daha iyi anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah aceleten seçkin alanda üst bulacak ve güdük sürede gerçeğe dönüşecektir. Temas kriz riskler ve tehditler ile birlikte fırsatları üstelik yanında getirir. Hazırlıkta olanlar üzere kriz anları tıpkısı zamanda yeni benzeri dönemin muştusu, henüz vazıh dönemlerin müjdecisidir. Türkiye serencam 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile işte bu günlere tedarik yapmıştır” açıklamasında bulundu.

” Herhangi Bir alanda Türkiye’yi çok farklı ayrımsız konuma taşıdık”

20 yıllık hükümetleri boyunca Türkiye’ye rastgele alanda bir çok yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Rastgele alanda Türkiye’yi haddinden fazla değişik bire bir konuma taşıdık. Birileri bizimle dümen geçti. Biz 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne lazım var’ dediler. Amma bilmiyorlardı ki, bugün Iğdır’üstelik, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’da darülfünun olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa üniversite okuyamayacaktı. Demin profesörlerimiz, doçentlerimiz, tekmil akademisyenlerimiz Ağrı’ya bile gidiyor, Muş’a üstelik gidiyor, Hakkari’ye de gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diyerek konuştu.

Share: