Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid vaka sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maalesef ahiret yolculuğu sayıları giderek artıyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid vaka sayılarındaki artışın oranı azaldı ama maalesef ahiret yolculuğu sayıları anbean artıyor”

TRABZON – Ülkemizde alelhusus akıbet günlerde belirtik aynı artış gösteren Covid-19 vakaları rahatsız etmeye bitmeme ederken, ölüm sayılarının çok olması ürkütüyor.

Güneş Tacı virüs Bilgi Yerleşmiş Üyesi ve Karadeniz Maharet Üniversitesi Tıp Fakültesi Döş Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası hikâye sayılarında ağır tıpkı artışın olduğunu ancak şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ölüm sayılarındaki artışa ilgi çekti. Özlü, ahiret yolculuğu sayılarının anbean artmasının beklenen tıpkı boyut olduğunu kaydederek “Fenomen sayılarında nispetle iyiye azimet olduğunu söyleyebilirim. Amma maalesef ahiret yolculuğu sayıları her an artıyor bu birlikte muhtemel tıpkı format” dedi.

“Vakalar katlanarak artıyordu demin daha hafif ayrımsız artış var”

Şu anda Covid olay sayılarında artışın devam ettiğini ancak çoğalma oranının azaldığını rapor fail Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Hezel sonrası vakalarda ağırbaşlı tıpkısı artış oldu. Şu anda artım devam ediyor ama artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda genişlik azından o genişlik namevcut. Henüz hafif elan orta aynı çoğalma var. Vaka sayılarında oranla iyiye azimet olduğunu söyleyebilirim. Ama maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları anbean artıyor bu bile muhtemel benzeri uzanım. Zira ölüm hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Hastalanmış olduktan sonraları kolaylıkla ahiret yolculuğu oluşmuyor. Dolayısıyla şu anda rastladığımız ölüm rakamları iki üç hafta esbak hadise sayılarına mutabık oluyor. O açıdan haddinden fazla tansık değil muhtemel tıpkı ebat. Yeryüzü incitici tarafı ahiret yolculuğu sayıları yani fenomen sayıları imdi bence çokça şanlı değil. Çoğu hayat sınav yaptırmadığı amacıyla nesep rakamı da yansıtmıyor. O bakımdan vaka sayıları üstünde çokça ara vermek istemiyorum amma ahiret yolculuğu sayıları önemli. Şu anda Omicron sabık sene ve daha esbak yıldaki virüse göre daha belli belirsiz çor yapıyor ama özellikle yaşlılar çandır olanlar evet da zinde birlikte olsa süreğen hastalığı olanlar maalesef gine dokunaklı seyredip ölümsek sonuçlanabiliyor. Böyle strateji ettiğimiz kırıcı hastalarımız var ölümler ayan bunu ortaya koyuyor. O bakımdan hele yaşlı evet da canlı birlikte olsa kronik hastalığı olanlar evet bile kamu düze aşılı olmayanların namına dikkat etmesi geçişsiz” diyerek konuştu.

“Vaka sayılarının düşeceğini amma Kasım- Aralık gibi yine artışa geçeceğini düşünüyorum”

Teşrinisani-Açıklık aylarında Covid-19 vakalarında tekrar tıpkı artışın beklenen aynı ebat olacağına dikkat calip Özlü, “Şu anda bir tutar artışın sınırlandığını görüyoruz. Ego, pikin tamamlanıp tekrar süfli doğru düşeceğini düşünüyorum. Ancak Son Teşrin-Aralık kadar gene ayrımsız artma muhtemel bire bir durum. Genelde teneffüs enfeksiyonları bütün şita aylarında artış gösterir. O birlikte buna makul namına seyredecektir diye niteleyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Risk grubundakiler aşılarını kolaylıkla yaptırsın”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve yekpare düze aşılı olmayanlar üzere riskin bitmeme ettiğine özen çekerek “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve bilcümle doz aşılı olmayanlar üzere risk bitmeme ediyor. Bu eşhas kendilerini korumalı. Öncelikle hemencek aşılarını yaptırmalarını öneririm. Şayet serencam aşıdan sonraları 6-7 ay geçmişse bu kişiler banko hatırlatıcı eskimemiş ayrımsız düze aşı yaptırmalılar. Cıvıl Cıvıl, sınırlı, havasız, kapalı mekanlarda haddinden fazla kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini usulüne makul olarak takmalılar. Bu konuda tetik olmalarında yarar var özellikle bu riziko grubu kişilerin. Bağımlı hepimizin dikkat etmesinde avantaj var amma gençseniz kronik tıpkısı hastalığınız yoksa tamam doz aşılı iseniz ‘Ben hastalansam dahi bunu hafif atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda durum anca. Amma yaşlılar süreğen hastalığı olanlar ve aşısız olanlar amacıyla maalesef bu büyüklüğünde hisse senedi basit olmayabiliyor. Kimi Vakit ölüme giden güç vakalar görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 nâkil hastalarda ince süren sorunlar olabiliyor”

Covid-19 geçiren hastalarda teferruatlı kesiksiz sorunlar olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Covid, etmek bir ayrı sorun geçirdikten sonrada arada sırada kronik değişiklikler sürekli değişiklikler kalabiliyor sıradan ince süren sorunlar olabiliyor. Bu açıdan dahi takip ettiğimiz epeyi hastamız var hatta ayaktan nâkil belli belirsiz nâkil hastalarda birlikte aylarca devam fail sorunlar oluyor soluk darlığı olabiliyor. Halsizlik, kırıklık olabiliyor. Akciğerde sürekli hasarlar ve ona vabeste oksijen tedavisi ayrıntılı süre evde oksijen kabul etmek zorunda küsurat hastalarımız var. Temas ahit üstelik cemi iyileşmeyebiliyor kalıcı hasarlarla seyredebiliyor. Sökel olan hastalarımız var tekerlekli sandalyede oksijen tüpüne tutkun gitmek zorunda küsurat hastalarımız da var maalesef. Onun üzere ego atlatırım, belli belirsiz atlatırım dirimsel müstehap hangi olacak enflüanza kabil hastalık emretmek birlikte rastgele ant cins değil tedbirimizi almamız lazım. Şu zaman itibariyle söz sonrası artış piki tamamlanacak kabilinden duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diyerek düşünüyorum. Virüs aramızda dolaşmaya bitmeme ediyor bulaşmaya devam ediyor. Zımnında kışla alay malay özge solunum enfeksiyonlarında olduğu kabil Covid-19’da dahi bir artma trendi beklenen ayrımsız genişlik. O açıdan bu gelişim tamam kabilinden davranmamakta yarar var. Örtüsüz havada mesafemizi koruyabiliyorsak sav yok. Kapalı, az mekanlarda dolmuş, otobüs, toplu transfer söz gelimi bunlardan tıpkı tanesi hakeza ortamlarda bulaşması haddinden fazla cılız onun için titiz olmakta ve maskemizi kullanmakta yarar var.”Share: