Polonya, Ukrayna’ya 4 adet Leopard 2 tankı doğrulama etti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna’ya vermeyi kararlaştırdıkları 14 sayı Leopard 2 tankından 4 tanesini Ukrayna’ya doğrulama ettiklerini açıkladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının birinci yıldönümünde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bire bir araya geldi. Başbakan Mateusz Morawiecki görüşmenin peşi sıra düzenledikleri eş matbuat toplantısında Polonya’nın Ukrayna’ya vermeyi üstlenme ettiği 14 adet Leopard 2 tanklarından geçmiş dördünün Ukrayna’ya teyit edildiğini bildirerek, “Zaman buraya sadece bir bindi sözüyle değil, bu barbarcasına saldırıya güçle fiyat çevirmek gerektiğini isteyerek geldim. Vladimir, bugün Polonya, Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarının verilmesi üstüne başarılı tıpkı ortak yönetim oluşturan ülke namına ve tankların tesliminde geçmiş Avrupa ülkesi yerine Leopard 2 tanklarından evvel dördünü sembolik kendisine sana boşamak istiyor” ifadelerini kullanırken, vurdumduymaz kalan 10 skor Leopard 2 tankının ise gücük müddet içerisinde Ukrayna’ya teyit edileceğini ifade etti.

Ukrayna Celal Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya Başbakanı Morawiecki’nin bugünkü ziyaretinin Ukrayna ve Polonya’nın birliğinin, kuma kararlılığının ve dayanışmasının dinç sembolü olduğunu belirterek “Polonya bu topyekün işgalini başlamasından evvel ve bilahare yanımızdaydı ve eminim eş zaferimize büyüklüğünde bizimle olacak” dedi.

Polonya halkına kendilerine verdikleri destekten çevre teşekkür eden Zelenskiy, Polonya’nın verdiği 4 skor Leopard 2 tankının bundan sonra Ukrayna topraklarında olduğunu, Ukrayna’nın savunmasını güçlendireceğini söyledi. – VARŞOVA

Share: