Polonya, Ukrayna’ya 4 adet Leopard 2 tankı doğrulama etti

– Polonya, Ukrayna’ya 4 nüsha Leopard 2 tankı tasdik etti

VARŞOVA – Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna’ya vermeyi kararlaştırdıkları 14 nüsha Leopard 2 tankından 4 tanesini Ukrayna’ya teslim ettiklerini açıkladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının bir numara yıldönümünde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Cesamet Başkanı Vladimir Zelenskiy aynı araya geldi. Başvekil Mateusz Morawiecki görüşmenin peşi sıra düzenledikleri eş basın toplantısında Polonya’nın Ukrayna’ya vermeyi üstlenme ettiği 14 adet Leopard 2 tanklarından geçmiş dördünün Ukrayna’ya teslim edildiğini bildirerek, “Bugün buraya sadece ayrımsız destek sözüyle değil, bu barbarcasına saldırıya güçle bedel yüklemek gerektiğini bilerek geldim. Vladimir, zaman Polonya, Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarının verilmesi üzerine başarılı benzeri ortak yönetim oluşturan büyüklük namına ve tankların tesliminde önce Avrupa ülkesi adına Leopard 2 tanklarından evvel dördünü simgesel kendisine sana terk etmek istiyor” ifadelerini kullanırken, mankafa mütezayit 10 adet Leopard 2 tankının ise kısa süre içerisinde Ukrayna’ya teslim edileceğini rapor etti.

Ukrayna Ululuk Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya Başbakanı Morawiecki’nin bugünkü ziyaretinin Ukrayna ve Polonya’nın birliğinin, ortak kararlılığının ve dayanışmasının kıvrak sembolü olduğunu belirterek “Polonya bu topyekün işgalini başlamasından önceki ve bilahare yanımızdaydı ve eminim kuma zaferimize büyüklüğünde bizimle olacak” dedi.

Polonya halkına kendilerine verdikleri destekten ötürü teşekkürname eden Zelenskiy, Polonya’nın verdiği 4 skor Leopard 2 tankının bundan sonra Ukrayna topraklarında olduğunu, Ukrayna’nın savunmasını güçlendireceğini söyledi.

Share: