Piyasalar Fed’in arkası sıra ABD’nin büyüme verisine odaklandı

Serencam 41 yılın zirvesine çıkan enflasyonla birlikte delicesine tutumu ile dikkati çeken Fed, mazi birlikte politika faizini 75 temel puan artırarak yüzdelik 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

Fed’den yapılan açıklamada, sonuç masraf ve istihsal göstergelerinin yumuşadığı belirtilerek, amma velakin akıbet aylarda istihdam kazanımlarının hararetli olduğu ve aylakçılık oranının düşük kaldığı aktarıldı.

Fed Başkanı Powell, derinti sonrası yaptığı açıklamalarda BENDE ekonomisinin henüz resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, repo artışlarının bir noktada yavaşlaması gerektiğini fakat bu duruma gelecek veriler ışığında karar vereceklerini dile getirdi.

İş gücü piyasasının baş döndürücü derecede gümüşgöz ve enflasyonun çok efdal olduğuna dikkati calip Powell, “Mütemmim harcamalarındaki artım, kısmen bağan harcanabilir sadık sağlık ve elan varyemez finansal koşullar nedeniyle önemli ölçüde yavaşladı.” diyerek konuştu.

Powell, ara sıra emtia fiyatlarında akıbet dönemde yaşanan düşüşe rağmen idmansız petrol ve özge emtia fiyatlarında Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan artışın benzin ve besin fiyatlarını artırarak enflasyon üzerinde fevk cepheli eklenmiş ağırbaşlılık yarattığını kaydetti.

Servet piyasalarında Powell’ın açıklamalarının arkası sıra Ilkgüz toplantısı amacıyla yüzde 66 ihtimalle 25 baz nokta repo artışı yapılacağı öngörülmeye önceden, yılın küsurat toplantıları amacıyla üstelik Ürem artışlarının 25 baz puan şeklinde yapılacağı tahminleri öne çıkıyor.

Tahvil piyasalarında ise MEMLUK’nin 10 almanak tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki ayırt mazi 30 baz puana kadar gerilemesinin peşi sıra gine terfian 42 baz puana çıkarken, faiz eğrisinin terse dönmüş olarak fiyatlanmayı sürdürüyor.

BENDE ekonomisinde resesyona ilişik işaretlerin takibi devam ederken, zaman açıklanacak ikinci çeyreğe ilişik Katışık Yurt İçi Hasıla (GSYH) öncü verileri piyasalarda oynaklığı artırabilir.

Mavera yandan, ülkede devam fail dengelem sezonunda iştirak ve devir bazlı ayrışmalar öne çıkmaya devam ederken, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği dirimlik, geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 1 azalarak ilk defa düşüş gösterdi.

Zaman piyasalar açılmadan önce Pfizer, piyasalar kapandıktan sonraları Apple, Amazon ve Intel’in açıklayacakları bilançoların piyasaların yönü üzerinde etkin olması bekleniyor.

Dolar endeksi Fed’in kararları sonrası geçkin yüzdelik 0,7 gerileyerek 106,4’e inerken, altının ons fiyatı yüzdelik 1 artışla 1.734 dolara, Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 2,6 yükselişle 102,4 dolara bundan sonra.

bahis konusu gelişmelerle evvel New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,62, Dow Jones endeksi yüzdelik 1,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,06 derece kazandı. MEMLUK’de fihrist vadeli muamele kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

Avrupa’de erke yeryüzü probleminin bölgenin soylu erki aktivitesine uymazlık verebileceği endişesi güçlenirken, Rusya’dan menfi bili akışı de devam ediyor.

Avrupa’üstelik gaz fiyatı megavatsaat başına 223,85 euroyla rekor seviyeye ulaşırken, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimalini dikkate alarak doğal gaz tüketimini yüzde 15 azaltmakta uzlaştı.

Güzeşte, Almanya’dahi DAX 30 endeksi yüzde 0,53, İngiltere’bile FTSE 100 endeksi yüzde 0,57, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,75 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzdelik 1,52 ayar kazandı. Avrupa’üstelik indeks vadeli muamele kontratları kullanılmamış güne ise düşüşle başladı.

Asya’bile pay piyasaları Fed’in politika kararları sonrasında alış ağırlıklı bire bir durum izlerken, bugün BENDE’bile açıklanacak koskocaman makroekonomik veriler ve uygulayım bilimi şirketlerinin bilançoları öncesi artan belirsizlikler yükseliş eğilimini sınırlıyor.

Bu gelişmelerle, kapanışa andıran Japonya’üstelik Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, Çin’üstelik Şanghay mürekkep endeksi yüzdelik 0,6 ve Güney Kore’da Kospi endeksi yüzdelik 0,7 yükselirken, Hong Kong’de Hang Seng endeksi ise yüzde 0,3 geriledi.

Sıkı ortamında, cemaziyelevvel alış ağırlıklı tıpkı ezgi izleyen Borsa İstanbul’birlikte BIST 100 endeksi, haset yüzdelik 0,28 artışla 2.544,12 puandan tamamlarken, zaman gözler Türkiye Cumhuriyet Altını Şekil Bankası’nın açıklayacağı Para Şişkinliği Raporu’na çevrildi.

Dolar/TL esbak yüzdelik 0,15 artışla 17,8868’den kapanmasının peşi sıra bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,8820 seviyesinde muamelat görüyor.

Analistler, zaman elverişsiz içre antrparantez soylu erki yürek endeksi ile haftalık mülk ve vezneci istatistikleri, ancak dışında ise İngiltere’dahi ev değer endeksi, Almanya’birlikte enflasyon ve MEMLUK’da nema verilerinin izlem edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 ve 2.570 seviyelerinin direnç, 2.480 puanın bindi konumunda olduğunu bildirdi.

Piyasalarda zaman strateji edilecek veriler şöyle:

09.00 İngiltere, temmuz kocaoğlan basamak denk endeksi

10.00 Türkiye, haziran ayı iktisadi güven endeksi

10.30 Türkiye, TCMB Şişkinlik Raporu

12.00 Euro Bölgesi, orak ayı ayı tüketici büzük endeksi

14.30 Türkiye, haftalık dünyalık ve banka istatistikleri

15.00 Almanya, temmuz kocaoğlan TÜFE

15.30 ESIR, haftalık avarelik başvuruları

15.30 MEMLUK, 2. çeyrek altın GSYH

KKM hesaplarında 6 aylık vadeler doluyor: Getirisi 2’yi aşacak

 

ÇAKER’nin namus borcu yükünde artış beklentisi

 

Powell: Getiri artışlarının büyüklüğü mevrut verilere bakarak olacak

 

Fed politika faizini 75 temel fakül artırdı

 

Share: