Piraziz’de Abdal Deresi’nde başat kapanının inşası bitmeme ediyor

Giresun’un Piraziz ilçesindeki Abdal Deresi’nde belkili taşkınların önlenmesi üzere dominant kapanı düz yazı edildiği bildirildi.

Celal Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, Giresun ve ilçelerinde sonuç dönemde yapılan akarsu yapılarının artmasının bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde ve katmerli risklerinin azaltılmasında heybetli alım çalım oynadığı belirtildi.

Açıklamada değerlendirmesine düzlük verilen DSİ Umumi Müdürü Lütfi Akca, yağmuru taştığı yerde değil, düştüğü yerde taharri altına almak amacıyla çetin çaba sarf etiklerini vurguladı.

Bu kapsamda ülkenin en çok yağış düzlük illerinden biri olan Giresun’un Piraziz ilçesinde hâkim kapanı inşasında sona yaklaşıldığının altını çizen Akçe, şunları kaydetti:

“Üst havzada belkili taşkınlar öncesi hazırlık ahzetmek amacıyla nesir edilen başat kapanının eğin yüksekliği 20 metre. Beton ciddiyet üzeri tipindeki Piraziz baskın kapanı inşaatında yüzdelik 90 fiziki gerçekleşme sağladık. bahis konusu işimizi tamamladığımızda Piraziz kaza merkezinden sabık Abdal Deresi’nde katmerli risklerini minimize etmiş ve böylecene vatandaşlarımızın duygusal ve mülk güvenliğini sağlamış olacağız. Piraziz sel kapanı inşaatını sene içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

Share: