‘Petshoplar kasaplar odasına bağlandı’ tartışması: Hatalı anlaşıldı

Petshopların kasaplar odalarına bağlanmasıyla ait izah fail Türkiye Kasaplar, Besiciler, Vücut ve Vücut Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Koruyucu, hatalı anlaşıldıklarını söyledi. Petshopların odalaşmadığı kentlerde deli dolu hayvan satanların Kasaplar Odası’na, yemleme satanların ise Fırıncılar Odası’na kaydedildiğini, düzenlemenin ise bakir olmadığını kaydeden Havari, “1 sene ilk yapılan bir düzenleme. Tamamen esnafı korumak üzere yapılmış aynı çalışma amma görüyorum ki hatalı anlaşılmışız. Petshoplardan etkin hayvan satanlar eğer odalaşamadıysa karma boşluk namına Kasaplar Odası ortamında düz alıyor. Yem satanlar ise Fırıncılar Odası’nın çatısı altında toplanıyor. Antalya’daki petshopların tamamında veteriner var. Eğlenceli ve dosdoğru şekilde efsanevi satışı yapılıyordu. Bence petshoplarda çalışkan efsanevi satışı yapılmadır” diyerek konuştu.

“MEZUNIYET VE DENETLEME İÇİN HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK NAMEVCUT”

İstanbul Baytar Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Gaye Arslan ise kararla ilgilendiren detayları anlattı. 

Aslan, “Aslında bütün patika birimlerinin madun grupları var. Bunlar içerisinde kendi emek alanlarına bakarak andıran olan meslekler oraya üye olurlar. Burada üstelik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin kişi bağırsak düzenlemesi bu. Burada bütün kendisine bahis konusu olan, Türkiye Kasaplar, Besiciler, Cilt ve Deri Ürünleri Sanatkarları Birliği’nin alt birimi. Elan öncesinde Petshoplar değişik gruplara organ olabiliyorlardı. Söz Gelişi bundan geçmiş çiçekçiler zir grubuna üyelerdi, demincek da tıpkı kısmını Kasaplar Odası’na bağlamışlar. Ama yemeden içmeden Kasaplar Odası değil. Kulağa çok akla yatkın gelmiyor amma gine üstelik efsanevi sağlığı ile ait muhteşem mahsulat satılıyor burada. O yüzden henüz makul zir gruplara organ yapılabilir. İşleyişinde, ruhsatlanmasında, denetlenmesinde her ayrım olamaz. Yeniden Tarım Bakanlığı’na mecbur toprak ve kaymakamlık müdürlükleri vasıtasıyla düzentileme izni verilecek. Denetimler yeniden aynı şekilde yapılacak. Antrparantez Veteriner doktorculuk hizmeti varsa esasen Veteriner Hekimler Odalarına bağlı Baytar hekimler vasıtasıyla bu denetimler yapılacak. İşlem açısından rastgele mübayenet yok. Bu yıpranmamış benzeri değişmeyen, Kasaplar Odası buna kullanılmamış karışma edildi. Kendilerinden aldığım bilgilere bakarak, kurumsal adına farklı odalara dağıtım yapılacak. ‘Ticari açıdan bu akıllıca görülmüş’ deniliyor ama daha önce da çiçekçiler alt grubuna üyelerdi. O devir bile hep canlılar çiçek miydi? Beyhude ayrımsız öz. Veterinerler Odası açısından seçkin başkalık namevcut. Gene varsa bizim alanımıza giren çalışmalarda görevimizi yapacağız” diyerek konuştu.

“MANAVLAR ODASI’NA 200 PETSHOP SAHİBİ UZUV”

Hevesli Yerel Efsanevi Ticareti İle Uğraşanlar Derneği Başkanı Muahede Kehyeoğlu ise vaktiyle beri petshop sahiplerinin değişik odalara örgen olduğunu belirterek, “Mevzuatta hakeza bir yetki bulunmayan. Ben kanuni haklarım saklı dinmek kaydıyla karşılık veriyorum. Vaktiyle beri bizim bütün arkadaşlarımız bilcümle odalara münteşir durumda. Odamız olmadığı üzere Manavlar Odası, Kasaplar Odası’na örgen oldular. Hep odalarda bizim üyelerimiz var. Ankara’birlikte Manavlar Odası Başkanı Atilla Süslü’ye örgen olan 200 devam petshop sahibi var. Kasaplar Odası’nın özelliği ne, eğer mevzuatta varsa bize bildirsinler” dedi. 

“BİZ BESLİYORUZ, ONLAR KESİYOR”

Petshop sahibi Izan Yardım ise “Toplum Örgütü başkanımız Muahede satma ile görüştük, hakeza benzeri şeyin olmadığını söyledi. Bu nitelik çok mantıksız ve matrak tamam. Tığ çalışkan satıyoruz, onlar geberik satıyor. Biz besliyoruz, onlar kesiyorlar, onlar yiyorlar biz yediriyoruz. Bağlansa bir öz olur mu? Bağlanmasa elan gür evet bağımlı” dedi. 

“İŞİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Petshop sahibi Nihat Demir mütalaa “Kasaplar Odası’na bağlanması için bire bir etmen yok. Biz elhak Veterinerler Odası’na bağlıyız. Ama nereye kapalı olursa olsun biz işimize devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: