Patrik Bartholomeos Gümüşhane’nin tarihi Süleymaniye mahallesine ziyarette bulundu

Fener Anadolu Patriği Bartholomeos, yüzyıllar boyunca Türk, Ermeni ve Rumlar’ın aynı arada yaşaması nedeniyle ‘Hoşgörü merkezi’ olarak nitelendirilen Gümüşhane’nin tarihi Süleymaniye mahallesini görüşme etti. Askı Anadolu Patriği Bartholomeos’un Trabzonspor logolu maskesi ilgi çekti.

Fener Anadolu Patriği Bartholomeos, Trabzon’un Maçka ilçesi Sümela Manastırı’nda cemaziyelevvel Ortodoks Hristiyanlarca ‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ namına kutsal kabul edilen ayine katılmasının ardından zaman de ülfet üzere Gümüşhane’ye geldi.

Kentte ilk yerine tarihi Süleymaniye mahallesinde mevcut tarihi Metropolitan Kilisesi’ni ülfet eden Askı Anadolu Patriği Bartholomeos, ABD ve Almanya’dan gelen metropolitlerle gelişigüzel burada yakarış etti. Restorasyon halindeki Soluk Mektep’i de görüşme fail Fener Küçük Asya Patriği Bartholomeos çalışmalar için bilgelik alırken, henüz sonradan mahallede bulunan tarihi yapıları inceledi.

Süleymaniye Mahallesi’ne resmi ayrımsız ülfet amacıyla değil gezgin namına geldiğini rapor fail Askı Küçük Asya Patriği Bartholomeos gazetecilere açıklamada bulunmazken, tarihi mahallede bulunan bir öz bahçesinde beraberindekilerle birlikte dinlenirken taktığı Trabzonspor logolu maske ilgi çekti. Askı Anadolu Patriği Bartholomeos ve beraberindekiler ziyaretin peşi sıra kentten ayrıldı. – GÜMÜŞHANEShare: