Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıran ve Ivedi Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına müzaheret köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Yavaş Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Genel Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’bile yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların birlikte afetzedelere hızlı aynı şekilde ulaşmasını murat fail Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem de oba ve battaniye kabilinden anne insani yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların anne ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye düş ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde kalkmak amacıyla sıhhat trenlerimiz yola bundan sonra. Geçtiğimiz salı günü Van’da 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları da Pakistan’a nail olacak.”

“Umum demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Korkulu Altun üstelik 2 tren halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Az Buçuk sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar mecmu 3 bin 991 kilometre uzaklık bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine mümkün olan bildirme bodur sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki bilcümle demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 titrem besin yardımının Pakistan’dahi yaşanan azık sorununa oylumlu oranda katkıda bulunduğunu rapor eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha gösterişsiz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara aktif trenler üzere yardım hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Kültürlü, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Share: