Özel çocuklarının eğitimi üzere Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Yurt dışında hayat dolu Türk aileler, içe yöneliklik ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi amacıyla Türkiye’yi yeğleme ediyor.

Otizm ve iş bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın mütenevvi ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kâin hususi iyileştirme ve yetişek merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi üzere hayvanların eğitime entegre edildiği merkezde bireysel, hasse, oyun ve atla terapi kabilinden yöntemlerden üstelik faydalanılıyor.

“Hususi yetişek üzere vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki kamer geçmiş 4 yaşındaki oğlunun eğitimi üzere merkeze mevrut Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, hususi eğitimin kapalı ve yumruk tıpkı proses olduğunu söyledi.

Bu konuda çetin benzeri beyyine ve posta gösterenin gerektiğini tamlayan Kocaağa, “Ahit haddinden fazla şanlı diyebilirim. Ana ve baba olarak belli bir yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel yetişek amacıyla araştırı yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz mevki tıp açısından geride olan tıpkısı büyüklük değil fakat proses Türkiye’ye bakarak daha sakil işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye hususi yetişek alanında sistemdeki balaban tıpkısı açığı dolduruyor. Burada füru çok mutlu.” diye konuştu.

Tuğçe Al da 5 yaşındaki oğlunun eğitimi için Almanya’dan geldiğini aktararak, “Hususi eğitim bilimi için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan ev üstelik aldım. Eğitime sıkça geleceğimiz için karı almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Hıyanet, oğluna teşhis konulduktan sonra tıpkı kamer süresince özel eğitim bilimi merkezi için araştırma yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten tesadüfen bulduk. Demin ikinci ayımızı dolduruyoruz. Ağırlık bire bir süreçti amma pir ilerliyoruz. Diğer gurbetçi ailelerle fena hâlde arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çokça domuzuna diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Özel eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz”

Hususi eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Ulvi Kaşka, hizmet vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin hususi yetişek üzere Türkiye’yi yeğleme ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına teşhis konulduktan sonraları arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayan tıpkı kurumuz. Biz takkadak hayvan terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz. Gurbetçilerimiz terbiye ahzetmek için buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin özel yetişek alanında balaban tıpkı yere sahip olduğuna işaret ederek, hususi terbiye merkezlerinin ayrımsız şifahane değil, bire bir talimhane namına görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: