Ortaokul öğrencisi, Heimlich manevrasıyla arkadaşının hayatını kurtardı

Ordu’üstelik boğazına ciklet kaçan 7 yaşındaki bala, bir sitede oturan ortaokul öğrencisi arkadaşının uyguladığı Heimlich manevrası yardımıyla boğulmaktan kurtuldu.

Altınordu ilçesi Akyazı Mahallesi Doktorlar Sitesi’nin bahçesindeki kameriyede arkadaşlarıyla çatlak geçiren beş 2’nci sınıf öğrencisi Metehan Karabacak, bakkaldan heyetiyle şeklinde içimli ciklet aldı.

7 yaşındaki Metehan, çiğnemeye başladığı sakızın boğazına kaçması zımnında içki almakta müşkülat yaşadı. Durumu fark fail 11 yaşındaki 6’ncı dershane öğrencisi Gıyap Yalavaç, Metehan’a müdahalede bulundu.

Metehan’a Heimlich manevrasını (Rahatsızlanan kişinin sine kafesinin altına ayrımsız halk tahakküm yapılarak yük uygulanması) uygulayıcı Yalvaç, sakızın dışarı çıkmasını sağladı.

Yaklaşık 2 hafta evvel olan ve güdük mütemadi paniğe sefer açan fenomen anları, sitenin düzenlilik kamerasına yansıdı.

Çocuklar yaşadıklarını anlattı

Durugöl Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisi Ihtiyaç Yalavaç, AA muhabirine, olayın yaşandığı gün arkadaşının bakkala ciklet almaya gittiğini söyledi.

Kendisinin oyun oynamaya devam ettiğini anlatan Peygamber, “Metehan’ın bu sırada boğazına içimli ciklet kaçtı. Biraz akarsu içti amma geçmedi. O tam kendisinin zaman alamadığını gördüm. Sonradan Heimlich manevrasını yapıp onu kurtardım.” dedi.

Peygamber, okulda ilk yardım eğitimi aldığına belen ederek, “Bu eğitimi, beden terbiyesi dersinde okulda görmüştüm. Öğretmenimiz akıllı tahtadan bize bunları göstermişti.” diyerek konuştu.

Arkadaşını boğulmaktan kurtardığı üzere duyduğu mutluluğu dile getiren Peygamber, “Eksantrik arkadaşlarım, başlarına hakeza bir uzanım gelmesi halinde benim yaptığımı yapabilirler.” ifadesini kullandı.

Durugöl Martir Küçümseme Sim İlkokulu 2’nci derslik öğrencisi Metehan Karabacak ise ciklet boğazına kaçtıktan sonradan kan almakta zorlandığını belirterek, “Birkaç sefer su içmeme karşın boğazımdaki ciklet çıkmadı. Sonra boğazıma kaçtı. Bana Hiçlik arkadaşım Heimlich manevrası yaptıktan bilahare sakız boğazımdan daha çok. Namına çok teşekkürname ederim.” dedi.

“Sitenin azrail kayıtlarını gördüğümüzde olayın ciddiyetini ayırt ettik”

Metehan Karabacak’ın uzman doktor olan babası Yanardağ Karabacak, Gaybubet’in benzeri siteden komşuları olduğunu belirterek, “Olayın olduğu dönüş, çokça ayırt etmemiştik, elan sonradan sitenin almaç kayıtlarını gördüğümüzde olayın ciddiyetini ayırt ettik.” diyerek konuştu.

Görüntülerde Yokluk’in oğluna müdahale yaptığını gördüklerini anlatan Karabacak, şunları söyledi:

“Ben üstelik aynı sağlık çalışanıyım amma temas ant ailemizin ve sevdiklerimizin yanında olamıyoruz. Bu bize evvel yardımın önemini gösteriyor. Ihtiyaç’dahi bu eğitimini okulda almış. Bu eğitimi sağlayan herkese haddinden fazla teşekkür ediyorum. Hiçlik’in Heimlich manevrası sebebiyle oğlumun ihtimal dahi hayatı kurtuldu. Ihtiyaç’in yaptığı kusursuz aynı tutum. Kendisine çokça teşekkürname ediyorum.”

Karabacak, görüntüleri eksantrik doktor arkadaşlarının bile gördüğünü ve meslektaşlarının üstelik çok şaşırdığını sözlerine ekledi.

“Görüntüleri izleyince oğlumla alım duyduk”

Gaybubet Yalavaç’ın ev hanımı olan annesi Zeynep Elçi ise yaşanan olayı komşusundan öğrendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Daha sonra alıcı kayıtlarından izledik. Görüntüleri izleyince oğlumla gurur duyduk. Öğretmenlerimizden üstelik Cenabıhak razı olsun. Namına bu eğitimi vermişler. Bambaşka yerlerde bu asıl olayların yaşandığını televizyonlarda izliyorduk amma çocuğun hakeza benzeri müdahalede bulunması ayrıca alım verici. Bu, önce yardımın ne kadar eke olduğunu bize gösteriyor.”

“İlk yardım eğitimi, kayırıcı hayatında olması gereken ayrımsız husus”

Fıkdan Yalvaç’ın beden eğitimi öğretmeni Koray Teker, her vatandaşın yalınç üstelik olsa sıhhi imdat eğitimi alması gerektiğini düşündüğünü dile getirerek, önce müdahalenin avlu kurtardığına dikkati çekti.

Öğrencilerine bazı bazı hem öğüt ortamında hem bile uygulamalı adına ilk yardım konusunda eğitimler verdiğini anlatan Teker, şöyle konuştu:

“Bu eğitimlerimizde ayrıntılar doğrultusunda evvel yardımın şüphesiz olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu eğitimlerimizde boğaza ayrımsız üzeri kaçması yerinde, bukanak burkulması, yaralanmalarda ve cıvıltı çarpmaları üzere durumlarda neler yapılması gerektiğini öğrencilerle paylaştım. Bunların tamamını kılgısal namına kendilerine gösterdim çünkü ilk yardım eğitiminin çocuklara müfit olabileceğini düşündüm.”

Tekerlek, bu olayın yaşanmasının peşi sıra mektepli velisinin kendisine ulaştığını rapor ederek, “Velimiz aradığında ‘Çocuğumuzun boğazına kaçan bir cismi sizin öğrenciniz, Heimlich manevrası ile çıkardı.’ dedi. Ego o tam öğrencim ile hava duydum. Emreylemek kim ilk yardım eğitimi, eş hayatında olması müstelzim benzeri şey. Bu olaydan bunu yeniden anlamış olduk.” dedi.

Share: