Orhan Sümer: “Şehirlerin Teksas’a Dönmesi An Melesi”

CHP Adana Mebus Orhan Sümer, “Türkiye anca aynı duruma getirildi kim kimse kendini güvende hisetmiyor. Herkes, ‘kişi güvenliğimi zahir sağlarım’ korkusu süresince yaşıyor. Gücü olan yasalı yollara başvurarak 25 bin 30 bin dürü parası ödeyip, icabında rüşvet verip cebe almanın yoluna giderken, gücü sıfır ise ruhsatsız dahi olsa silahım olsun yolunu tercih ediyor. Şehirlerin Teksas’a dönmesi an meselesi” açıklamasını yaptı.

CHP Adana Mebus Orhan Sümer; gâh kentlerde zırh ruhsatı satışlarında “hediye” adı altında mal istendiği yönündeki iddiaları, TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sümer, önergesi ile ilişik açıklamasında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Vatandaşlarımız ne eyvah ki sınırların güvenliğinden rahatsız durumdalar. Gelişigüzel sabık devir kamyonet kasasında nereden geldiği galiba sıfır kişilerin site merkezlerine bırakıldığı videolar ile karşılaşıyoruz. Sınırlarımızdan elini kolunu sallaya sallaya gelen ne milletin vatandaşı sıfır kişileri görüyoruz. Gene şehirlerimizde gerçekleşen adli olaylarda mülteci ve mültecilerin etkin olmaya başladığını üzülerek strateji ediyoruz. Bu durum vatandaşları bireysel olarak silahlanmaya itiyor. Yapılan araştırmalarda vatandaşlar ülkede eksen güvenliğinin olmadığını, kendilerini güvende hissetmedikleri için silahlanmaya gittiklerini belirtiyorlar. Hesaplı krizin etkisiyle ne efsus ki tahammül sınırı mütenakıs vatandaşların silah kullanma oranı artıyor. Silah ruhsatı kabul etmek isteyenlerden ise hediye adı değerli matlup paralar ise eksiksiz benzeri rezalet.

Türkiye anca aynı duruma getirildi ki kimse kendini güvende hisetmiyor. 20 almanak AKP iktidarının memleketi getirdiği durumda cümle öz güvenliğimi zahir sağlarım korkusu süresince yaşıyor. Gücü olan kanuncu yollara başvurarak 25 bin 30 bin ihsan parası ödeyip, gerekirse alacak verip silah almanın için giderken, gücü sıfır ise ruhsatsız de olsa silahım olsun yolunu tercih ediyor.

Bazı illerimizde cebe ruhsatı talepleri patlama yapmış durumda. Bire Bir haddinden fazla ilimizde dolaşma geçmeden cinayet haberleri ile karşılaşıyoruz. Izinli makamların hem bu iddilara cevap vermesi hem da bireysel silahlanmanın önüne geçmesi gerekiyor

Soylu Erki nedenlerde ötürü yaşanan kavgalar, yaralamalar, cinayetler her dönüş bilgelik bültenlerinde yerini alıyor. Millet bu büyüklüğünde iri bir buhranın içerisindeyken silah izin taleplerinde patlama yaşanması ne eyvah ki hayra alamet değildir. Şehirlerin Teksas’a dönmesi dakika meselesidir. İlgili Bakanlığın tekmil çevresel nedenleri ayn önüne alarak silahlanmanın önüne geçmesi gerekmektedir.”

Sümer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Türkiye genelinde akıbet iki sene içerisinde kaç ferdî nakil ve bulundurma zırh ruhsatı başvurusu olmuştur? Şanlıurfa ilimizde yirmi beş bin kişinin zırh ruhsatı kabul etmek amacıyla başvurduğu, bu başvuruların on binin imzada, on ilkokul binin ise incelemede olduğu makul mudur?

Şanlıurfa’bile zırh ruhsatı alabilmek üzere bağış yapılması istendiği bu rakamın ise on bin liradan yirmi beş bin liraya yükseltildiği iddiaları akla yatkın mudur? Adana’üstelik son iki sene içerisinde birçok nüsha transfer ve bulundurma cebe ruhsatı başvurusu işlenmiş, kaç tanesi onaylanmıştır?

Bireysel silahlanmanın önüne görevlendirmek amacıyla Bakanlığınızın uyguladığı programlar nelerdir? Türkiye’üstelik kaç sayı ruhsatsız cebe bulunduğu ile ilgili Bakanlığınızın yaptığı tıpkı mesai var mıdır? Serencam üç sene içerisinde ruhsatsız silah satışından buyruk giymiş kaç güç vardır? Şehirlerin demografik yapısı, gelenek ve görenekleri, silaha olan tutkuları ve adetleri ayn önüne alınarak silahsızlandırma amacıyla projeler düşünülmekte midir?

Ferdî silahlanma sayısının erdemli olduğu illerde adli olayların engel olmak amacıyla Bakanlığınızın gerçekleştirdiği benzeri program var mıdır? Silah Ruhsatı alabilmek için yapılması gereken armağan miktarını bittabi belirlenmektedir? Yasalı yollar ile zırh ruhsatı kabul etmek talip vatandaşların bergüzar yapmaya zorlanması kanuni mıdır? Sonuç üç yıl içerisinde yıl yıl belirtilmek üzere gerçekleşen adli olaylarda beğenilen silahların kaç tanesi taşıma veya bulundurma ruhsatlı, birçok tanesi ruhsatsızdır?”

Share: