Ongunluk Partisi Umumi Başkanı Karamollaoğlu, TV yayınında soruları yanıtladı Açıklaması

Saadet Partisi Umumi Başkanı Ana Karamollaoğlu, temel muhalefet liderinin reisicumhur adayı olmasını tabiatıyla karşıladığını belirtti.

Karamollaoğlu, TV100 kanalında soruları yanıtladı, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde adaylık üzerinde konuşup konuşmadığına ait soruya Karamollaoğlu, namzetlik üstünde konuşmadıklarını söyleyerek, “Ana aykırılık partisi lideri elbette cumhur reisi olmayı istek şayan. Bunu tabii kendisine karşılarım. Bunun karşılığını kendisi bile banko değerlendirmeli. Intihap benzeri bakıma güvence olmalı. Ben bir ana ihtilaf partisi liderinin ‘Ben namzet değilim’ demesini akla yatkın bulmam.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, “Sizin bir adayınız var mı?” sorusu üstüne “Namevcut, şimdiye büyüklüğünde bire bir aday üstünde tek durmadık. Şu asıl kadar tek konuda kanaatlerin yoğunlaştığı bir aday adayı elan gündeme gelmedi bizde.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi adayının belirlenmesinin altılı masanın dağılmasına bozukluk olabileceği iddialarına ilişkin soruyu cevaplayan Karamollaoğlu, “Yok, ben anca benzeri bulut taşımıyorum. Yani bu büyüklüğünde vuzuh mezuniyet ettikten sonra denizi geçip derede boğulursak bu mantık ayrımsız şey olmaz.” açıklamasını yaptı.

Deprem bölgesindeki kriz merkezlerini ülfet ettiğini rapor eden Karamollaoğlu, depremzedelerin sorunlarının çözülmesinin evleviyet olduğunu dile getirdi.

İktidarın sarsıntı sonrası krizi yönetemediğini savunan Karamollaoğlu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın sarsıntı sonrası atılacak adımlarla ilişik muhalefete üstelik danışması gerektiğini söyledi.

Ulus İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu üzerine Karamollaoğlu, başından beri namzet üzerinde konuşmadıklarını belirtti.

Adaylık meselesini genel hatlarıyla değerlendirdiklerini bildiren Karamollaoğlu, “Biz bu adayla ister umumi başkanlardan olsun ister dışardan bu ülkeyi yönetirken aynı anlaşma metni afişe edeceğiz. Namzet galiba olduktan sonradan bu aday nasıl çalışacağını, fırka liderleriyle bittabi tıpkısı diyalog içerisine gireceğini, kararları kuşkusuz alacağını deklare edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçilen cumhurbaşkanının hep yetkilere sahip olacağını belirten Karamollaoğlu, “Tığ ona diyoruz kim ‘Bu yetkilerini kullanırken lütfen bizimle enformasyon ederek kullan, bu konuda anlaşma sağlayalım’. Diyeceğiz kim ‘Evet, adayımız falanca kişidir ve bu yaşama Türkiye’yi yönetirken 6 politik partinin umumi başkanlarıyla uyuşma süresince yürütecek’. Partilerin çıkardıkları oya göre üstelik mahsus sayıda aha takriben 20-22 civarında nezaret olacak. Bu bakanlıklar da partiler beyninde nasip edilecek. Temas fırka sunma azından tıpkısı bakanlıkta deli dolu olacak.” dedi.

Umumi başkanlardan birinin namzet olmasının mutabakatı güçlendireceğini rapor eden Karamollaoğlu, mutabakatın konusunda herhangi bir problem görmediğini kaydetti.

Share: