O bölgede kiralar serencam iki ayda 5 katına bundan sonra!

Türkiye’ye ve ekseriyetle Antalya’ya sığınan Ukraynalıların iri bölümü, Ukrayna plakalı otomobilleriyle site trafiğinde seyrediyor. Ekonomik gücü faziletkâr gâh sığınmacı Ukraynalılar, sivri sitelerde aylığı 20-40 bin lira olan ve yıllık evvelce ödeyerek kiraladıkları dairelerde yaşarken, bazıları ise yakınlarının yanına yerleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, yılın ik 3 ayında güzeşte yıla bakarak bakarak yüzdelik 45 artışla 14 bin 344 konut yabancıya satıldı. Göz satışında geçmiş 3 sırada İran, Irak ve Rusya vatandaşları düz alıyor. Maaş veriler değerlendirildiğinde ise rastgele iki yılda dahi mart ayında basamak satışında artma yaşandığı görüldü. Geçen sene Antalya’de eş ayında 462, şubatta 533, mart ayında ise 889 konut yabancılara satıldı. 2022 yılında ise bu rakamlar artma gösterdi. Ocakta 914, şubatta 1099, martta ise 1434 ev yabancıların oldu. 2022 yılı Mart ayında, eski yılın tıpkısı dönemine bakarak ev satışında yüzdelik 61 artım yaşandı.

YABANCI SATIN ALMALARINDA YÜZDELIK 80’E VARAN ARTIŞ YAŞANDI

2021 yılı ilk 3 maaş döneminde Ruslar, Türkiye genelinde 938 basamak satın aldı. Bu misil ,2022’mağara bire bir döneminde 1535’e yükseldi. Artım, yüzde 63 olarak verilere yansıdı. Ukraynalılar, geçen yıl ilk 3 ayda Türkiye’den 222 basamak alırken bu sene rakam 381’e yükseldi. Çoğalma yüzde 71 oldu. Küçük Ay sonu itibarıyla başlayan savaşın etkileri mart ayında net şekilde görüldü. 2021 Mart ayında Ukraynalılar 93 bölük aldı. Bu ölçü 2022 yılı Mart ayında 168 oldu. 2021 Mart ayında Ruslar 419 konut alırken, bu nicelik 2022 yılı Mart ayında 547 oldu. Seçkin iki devlet vatandaşlarının satın almalarında artış yaşandığı görüldü. Ruslarda mart ayındaki hane mübayaa artışı yüzde 30’larda kalırken, Ukraynalılarda artış yüzdelik 80’e ulaştı.

“3 BİN LİRALIK KONUTLAR 10 BİN LİRA OLDU”

Konuyla ilişik izah işleyen Antalya Tecim ve Uran Odası Umumi Heyet Üyesi Mustafa Ayanoğlu, “Ruslar ve Ukraynalılar tehlikesiz ayrımsız düz aradı ve bağ bu nedenle arttı. Kiralar da pozitif. 2 bin 500-3 bin TL’lik konutlar 10 bin teklik oldu. Fiyatların yükselmesinde savaşın etkileri var. Yerli halkımız hırçın etkilendi” dedi.

Döşenmiş dairelerin oportünist ev sahipleri eliyle efdal fiyatlarda Moskof ya da Ukraynalı ailelere kiralandığını üstelik anlatan Ayanoğlu, “Kendisi yalnız yaşadığı evini kiraya verip annesi ve babasının yanına yerleşiyor. Bu evlerin yabancı tabiiyetli kişilere maaş 40 bin TL’ye büyüklüğünde verildiğini biliyoruz. Maaş fiyatlar bunlar. İnanılmaz rakamlar” diye niteleyerek konuştu.

Gayrimenkul danışmanığı sektöründe cümbüş gösteren firmalardan birinin temsilcisi Dünya Malı Kuşçalar, “İşlerimiz, savaşın etkisiyle yüzde 100 arttı. 10 müşteriden 6-7’si Rus ya birlikte Ukraynalı. 2+1 ve 1+1 tercih ediyorlar. Kiralar yüzdelik 300 arttı, 6 bin liradan 25-30 bin liraya kadar bundan sonra” dedi.

17 yıldır Antalya’dahi taşınmazlar danışmanlığı yapan Ukraynalı İnna Özderin de kısık eyyam geçirdiklerini söyledi. Hele Ukrayna’dan gelen sığınmacı ailelere yardımcı olduklarını kaydeden Özderin, “Şu anda Ukrayna’de seyretmek haddinden fazla olabilir değil. Çok stresli ve el aynı ebat. Ukrayna’dan buraya gelenler çokça. Daha sakin benzeri yaşam istiyorlar. çıktı kiralamayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Londra’birlikte kiracılar hükümeti ihtarname etti

 

Ocak sahipleri efdal fiyata kiraya verip, henüz ucuza kiraya çıkıyorlar

 

Kiracılar dikkat: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

Share: