Numan Vareste: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır (2)

GENÇLİK BULUŞMASINA KATILDI

DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kahramanmaraş’taki programının ardından Adıyaman’a geçti. SELIM Fırka Genel Başkanvekili Kurtulmuş’u DÜRÜST Tümen Adıyaman Milletvekili Ahmet Ziyalı, Halil Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılın ve partililer karşıladı. Vareste, önceki adına Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı ülfet ederek onur defterini imzaladı. Il ziyareti sonrası Vareste, Adıyaman Şehremini Dr. Süleyman Kılınç’ı musahabe ederek çalışmalar üzerine hikmet aldı. Vareste, henüz sonradan AK Öğür Adıyaman Bilgisizlik Kolları vasıtasıyla Türkiye Petrolleri’nde planlı ‘Gençlik Buluşmaları’na katıldı.

Burada gençlerle tıpkı araya gelerek soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “3 zaman önceki Cumhurbaşkanımız 250 bin toplumsal basamak projesini açıkladı mı? Açıkladı. 100 bin arsa dahi güçlü tıpkısı şeydir. Zaman kim rakamı bilmiyorum ama müptedi rakam 880 bin civarında referans olmuş, 250 bin aile amacıyla deminden bittabi kim muhalefet bundan çor duyabilir bunu anlarım. Eleştirebilir der ki; şurası hakeza yapsaydınız tığ olsak şöyle daha mebzul yaparız der buraya kadar eyvallah amma terbiyesizce Türkiye’nin ikinci partisinin genel başkanı Kılıçdaroğlu kalkıyor bugün gördünüz içtimai medya hesapları üzerinden cumhurbaşkanımızın lasmanını yapmış olduğu bu 250 bin konutluk projenin beyefendi kalkıyor ne diyor? Buradan bittabi Erdoğan paraları toplayacaksın bunla partinin seçim kampanyasının akçalanmış edeceksin. Böylesine büyük benzeri yalana ben hangi diyeyim? Seviye bakımından bildirme eğin yasakçı bu. Teşekkür ederiz, tebrik ederiz bu büyüklüğünde insanı familya sahibi olma imkanına kavuşturuyorsunuz ve bu büyüklüğünde insana karı sahibi olma imkanı hayallerini temin ümidi veriyorsunuz dese büyüyecek. Amma buradan tıpkı biber dolması üretiyor ve zannediyor ki; bu yalana insanlar kanacak” dedi.’TÜRKİYE’Yİ TACİZ SÖYLEMEK YUNANİSTAN’IN HADDİ DEĞİLDİR ‘Yunanistan’ı uyararak, bu aziz ulus kendisine alın yapılan haksızlıklara asla sabır edemeyeceğini söyleyen Kurtulmuş, “Yunanistan’a tavsiyemiz ara sıra komşuluk hukukumuz var incelmemiş karadan hem denizden komşumuz. Yunanistan’a tavsiyemiz şudur. Bu ermiş milleti unutmayın. Bu eren budun namına alın yapılan haksızlıklara asla sabır etmez ve Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına izin etmez. Bu anlamda ona buna istinaden haddinizi aşan işlerin içine girmeyin. Türkiye’yi rahatsız etmek Yunanistan’ın haddi değildir. Vekalet vaktiyle terör örgütleri üzerinden yapılıyordu, deminden eskimemiş ayrımsız dönemi başlatılıyorlar. Bakan devletler söylemek az buçuk vahim evet ama devletleri sanki özlük vekilleriymiş kadar kullanarak zat güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Yunanistan’a tavsiyemiz buna cihaz olmasınlar. Tığ Türkiye ve Yunanistan adına düet masada rastgele tür görüşmeyi yaparız. Anlaşamadığımız konular evet ama anlaştığımız konularda bile küşayiş bitirme ederiz. Sakın üçüncü ülkelerin dediklerine kanarak Türkiye ile tıpkı düşmanlık evet de Türkiye ile ayrımsız rekabet ilişkisine girmesinler” diye konuştu.’BÜTÜN DÜNYA EKONOMİLERİ NAZIK BİR TÜRBÜLANSIN İÇERİSİNDEDİR’Tüm dünyanın kazançlı güçlük içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin ise müspet adımlarla ilerlediğini belirten Vareste, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağırlık benzeri proses. Çabucak Türkiye değil, hep acun ekonomileri büyük aynı türbülansın içerisindedir. Tafsilatlı yıllardır şişkinlik lafını unutmuş ülkelerde da haddinden fazla faziletli enflasyonların ortaya çıktığını görüyoruz. İnşallah Türkiye bunu atlatacaktır. Dayanışmayla, akılla, ferasetle ve inşallah üreterek kıpırdak şişman Türkiye yerine bu süreci atlatacağımızı ümit ediyorum. Elbette ki; vatandaşlarımıza şu ahit biter, bugün biter, şu kamer biter diyerek güneş vermenin akıllıca olmadığı kanaatindeyim. Ama hâl olumlu yöndedir. Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girdiğini görüyoruz. Yollarda ürettiğimiz ürünlerin kamyonlarla, TIR’larla taşındığını fabrikaların boyuna çalıştığını bunu söyleyince haddinden fazla bozuluyorlar. Kombinasyon uran bölgelerimizin yetmediğini görüyoruz, ego nerdeyse gelişigüzel hafta 2-3 kente gidiyorum, Adıyaman’birlikte dahi organize uran bölgesi yetmiyor. Adıyaman’ın üstelik yeni tıpkısı birleştirme uran bölgesine ihtiyacı var. Bu hangi demektir ki Adıyaman imdi soymak istiyor. Allah’ın izniyle bu istikamette yürüyeceğiz.”

Mahirane DÜZLÜK- Sercan SAKAN/ ADIYAMAN,

Share: