Numan Kurtulmuş: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır

YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgede kilit benzeri notada olduğunu belirterek, “Türkiye, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’dahi ne dahi Ortadoğu’da, Kafkaslar’dahi, Karadeniz’üstelik, Akdeniz’dahi erinç kalır.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yaptırılan Şanlı Sezal Köprüsü’nün açılışına törenine SELIM Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, DÜRÜST Tümen Ekip Başkanvekili ve Kahramanmaraş Mebus Usta Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşli, Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, milletvekilleri, uray başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Numan Kurtulmuş, bir nice çevrenin Türkiye’nin hararetli bir büyüklük olmasını istemediğini belirtti. Kurtulmuş, Türkiye’nin özellikle cebe endüstri almak üzere birçok alanda çevik yaptığını, bulunduğu coğrafyanın kilit taşı haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN GESTALT ÜSSÜDÜR'”Türkiye diye konuştuğumuz kayran amiyane bire bir büyüklük değildir. İsterseniz ölçün, dünyanın kalbidir, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’da ne üstelik Ortadoğu’üstelik, Kafkaslar’üstelik, Karadeniz’bile, Akdeniz’de sağlık kalır. Türkiye’nin denizlerde zat gemilerini yüzdürmeye başlamasıyla kıvanma ediyoruz. Türkiye’nin özlük helikopter motorunu yapmasıyla kıvanç ediyoruz ama unutmayın kim birilerinin de uykuları kaçıyor ‘Bunlar baştan güçlenirlerse, ayağa kalkarlarsa vay başımıza’ diyorlar. Türkiye’nin Akdeniz’üstelik ve Karadeniz’da petrol aramasıyla kıvanç ediyoruz, heveslendirme ediyoruz ve inşallah Karadeniz’bile olduğundan imdi doğalgazı inşallah Akdeniz’bile bulacağımıza inanıyor ve bunun üzere gayret sarfiyat ediyoruz. Türkiye, on yıllar boyunca süren Karabağ işgalini yetmek amacıyla Azerbaycan’a balaban destek verdi, Türkiye Azerbaycan’ın arkasında seçme platformda durarak on yıllar süren Karabağ işgali sona erdi. Aynı öğün daha zar ediyoruz, Karabağ Türk yurdudur, Azerbaycan yurdudur ve kıyamete büyüklüğünde Azerbaycan yurdu adına kalmaya bitmeme edecektir. Birileri bu bölgede aktif Türkiye istemiyor. Bizim da bu nahiye halklarına ve ermiş milletimize cebin sorumluluğumuz Türkiye’yi güçlü tıpkısı şekilde istikbal taşımaktır. Şehirleri ancak ve fakat aynı uygarlık mefkuresine merbut olanlar bayındırlık ve mensur ölçü. Bu anlamda zat tarihinden güçsüz, zat medeniyetini anlamamış, bu ülkenin pekâlâ tıpkısı ülke olduğunun farkında sıfır, bu milletin hangi kadar nazik aynı kavim olduğunun farkında ve bilincinde olmayanlarla bu ülkede misil yürünmez, onlardan ayrımsız hayır gelmez. Anca olduğu üzere dahi bu budun o kafada olanları senelerdir, sittin senedir kenarda tutuyor, iktidara getirmiyor.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, köprünün inşaatını saraka verdikleri günde bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bugün vakit kaybetmeden bir köprü açmıyoruz, tarihi dokumuzun merkezi olan kalemiz, ilişkin çarşımız, Ulu camimiz, Sarayaltı caddemiz tarihi dokumuzun merkezi. Aynı zamanda buranın değişimine ve dönüşümüne bakım eden bir projenin de açılışını yapıyoruz. Bu köprüyle alay malay yaklaşık 750 metrelik Sarayaltı yolunu kaleye bağlamış oluyoruz. Bu köprümüzün maliyeti 36 milyon TL. 4 milyon civarında üstelik yolun masrafı oldu 40 milyon” diye konuştu.

Share: