Nijerya’da halk mehabet başkanlığı seçimi amacıyla sandık başında

– Nijerya’bile umum mehabet başkanlığı seçimi üzere kasa başında

ABUJA – Nijerya’üstelik eskimemiş mehabet başkanının belirleneceği seçimde fikir ödeme işlemi yerli saatle 08.30’bile başladı.

Nijerya’de kestirmece 93 milyon müntehip, ülkenin bakir şevket başkanını saklamak için kasa başına gidiyor. Domestik saatle 08.30’dahi başlayan oy ita işlemi 14.30’üstelik sandıkların kapanmasıyla sona erecek. Oy çevirmek için sıraya giren seçmenler, sandıkların kapanma saatinden bilahare birlikte görüş kullanabilecek. Ati 4 yıl süresince görev yapacak olan yeni devlet başkanının seçimi kazanması amacıyla 36 eyaletin 24’ünde oyların genişlik birkaç dörtte birini alması gerekiyor. Sandıkların kapanmasının peşi sıra başlayacak tadat işleminin biraz devir sürmesi beklenirken, resmi sonuçların ise ati hafta açıklanması bekleniyor. Seçimde tek adayın maksut oy oranına ulaşamaması halinde ise genişlik çok rey olan iki namzet ikinci dolaşma seçimlerinde yeniden yarışacak.

Devlet Başkanlığı üzere 18 namzet yarışıyor

Nijerya’dahi Şevket Başkanlığı seçiminde 18 aday yarışıyor. Seçimde öne sâdır adaylar arasında İktidar partisi Umum İlericiler Kongresi’nden Bola Tinubu, asıl muhalefette mevcut Halkların Demokratik Partisi’nin eski başbuğ yardımcısı Atiku Abubakar, İşçi Partisi’nden Anambra’nın eski valisi Peter Obi ve Kullanılmamış Nijerya Halk Partisi’nden Kano’nun eski valisi Rabiu Kwankwaso bulunuyor.

Temsilciler Meclisi ve Senato seçimi da yapılıyor

Nijeryalı seçmenler, cesamet başkanının yanında Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini tayin etmek için birlikte oy kullanıyor. Nijerya’üstelik yasama organı Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşuyor. Sandalye sayısının 109 olduğu senatoda kâin durumda, APC’nin 66, esas tehalüf partisi PDP’nin 38 sandalyesi bulunuyor. Gereksiz mütezayit 3 sandalyenin dışındakiler ise özge partiler ortada dağılıyor. Sandalye sayısının 360 olduğu Temsilciler Meclisi’nde ise APC 227, PDP birlikte 227 sandalyeye ehil. Temsilciler Meclisi’nde 1 boş sandalye bulunurken, 11 iskemle ise ayrıksı partiler yoluyla paylaşılıyor.

Share: