Nevşehir yöntem: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki heyet, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Fahri Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi namına Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, güne hamam albeni balon uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine sınırlanmış Çavuşin köyünden havalanan sıcak çekicilik balonuna binen yıldız bilimi, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Balon gezisinde heyete eşlik fail Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Salih Cora, yolculuk öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya beyninde tarihsel bağlar vardır. Kültürel, ekonomik ve içtimai ilişkiler oldukça güçlüdür. Tığ üstelik milletvekili diplomasiye ehemmiyet yüklemek adına bu heyetlerle birlikte diyaloglarımızı henüz üstelik arttırma gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini eksiksiz destekleyen benzeri ülkedir. Rastgele geçen dönme tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye ortada ciddi işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Çapraz ticaret hacmimiz şu anda 8,5 milyar dolar civarındadır. 20 yıllık meram perspektifimizde bunu 15 bilyon dolara nüfuz etmek var” dedi.

“Özellikle bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’üstelik oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine nakil fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele Romanya’nın Türkiye’de değişik değişik illerde fahri konsolosları var. Bunlardan birisi de Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Fahri Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Fahri Konsolosumuz Mehmet Dinler’e ayrımsız mülakat gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle sonuç yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye ciddi manada tıpkısı gezmen akını var. Bu turizmden Nevşehir’in dahi olumlu yönde etkilenmesini rağbet ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Gurubu Başkanı ve Toplumsal Demokrat Parti Milletvekili Nicolae Georgescu üstelik, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu adına Türkiye’bile bire bir dizi film çalışmalarda bulunduk. Hele Dışişleri Bakanı ile görüştük ve konuşma çokça başarılı geçti. Bugün üstelik Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Fahri Konsolosumuz Mehmet Dinler’e de teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde henüz da yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile birlikte şu zaman Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan daha çok seyyah çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin stratejik ortak olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyetini Kapadokya’üstelik ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki bacanak müttefik ve mühim ortak. Ülfet olgusu ile gelişigüzel zaman geçirince ilişki ve iletişimle bu arada henüz birlikte güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız seçme iki talih hesabına adamakıllı peki” diye niteleyerek konuştu. – NEVŞEHİR

Share: