Nevşehir umumi: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti Nevşehir’bile

Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı ve Trabzon Mebus Salih Cora:

“Romanya ile aykırı tecim hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarında”

NEVŞEHİR – Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki gök bilimi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi adına Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti, güne ısıdam albeni balon uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine ilişkin Çavuşin köyünden havalanan yunak gelgel balonuna binen heyet, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Balon gezisinde heyete haremlik eden Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı ve Trabzon Saylav Salih Cora, gezi öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya arasında tarihsel bağlar vardır. Kültürel, ekonomik ve içtimai ilişkiler oldukça güçlüdür. Tığ bile vekil diplomasiye ehemmiyet isnat etmek adına bu heyetlerle alay malay diyaloglarımızı daha da arttırma gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini kamu destekleyen ayrımsız ülkedir. Her geçen aktarılma tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye beyninde önemli işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Düğme ticaret hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarındadır. 20 yıllık gaye perspektifimizde bunu 15 bilyon dolara takip etmek var” dedi.

“Alelhusus bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’bile oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine aktarma fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele Romanya’nın Türkiye’da farklı değişik illerde gönüllü konsolosları var. Bunlardan birisi bile Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Gönüllü Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e ayrımsız mülakat gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle son yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye alçak manada aynı seyyar akını var. Bu turizmden Nevşehir’in üstelik müspet yönde etkilenmesini istek ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Gurubu Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Nicolae Georgescu bile, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu adına Türkiye’üstelik tıpkısı sıra çalışmalarda bulunduk. Alelhusus Dışişleri Bakanı ile görüştük ve görüşme haddinden fazla başarılı geçti. Zaman bile Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e da teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde henüz birlikte yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile gelişigüzel şu zaman Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan artık seyyar çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin mühim kuma olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyetini Kapadokya’de ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki bacanak bağlaşık ve önemli ortak. Hukuk olgusu ile birlikte devir geçirince kontak ve iletişimle bu arada daha de güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız gelişigüzel iki mevki namına pir tamam” diye konuştu.

Share: