Nem ve Manyas ovalarındaki çeltik tarlalarında hasat zamanı

Balıkesir’da 155 bin dekar alanda kaliteli çeltik tarımının yapıldığı Nem ve Manyas ilçelerinde hasat sezonu başladı.

Türkiye’dahi çeltik üretiminin yetişkin merkezlerinden olan iki ilçede, Gönen ve Manyas ovalarındaki arazilerde mayıs ayında ekilen çeltik, biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Nem’da ekim yapılan 85 bin dekar alanda yılda 60 bin titrem çeltik, 30 bin titrem üstelik düğü elde ediliyor. Manyas’ta ise 70 bin dekarlık tarlalarda 50 bin titrem çeltik, 25 bin titrem düğü üretiliyor.

Ayrıca Rutubet’deki 30 fabrikada Türkiye’nin birçok ilinden getirilen 275 bin ton pirinç işlenerek “Nem” markasıyla satışa sunuluyor.

Manyas Ekincilik Odası Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kayaç, AA muhabirine, Gönen baldo pirincinin piyasada tutulan bir yayın olduğunu anlattı.

Bu sene verimin gani olduğunu tamlayan Kayaç, şunları söyledi:

“Devletimiz da bu yıl güzelce benzeri fiyat verdi, o yüzden üreticilerimiz da kıvançlı. Baldo çeltiğe 15 lira kıymet verildi. Kalitelerine göre değişik çeltiklerin de fiyatları değişiyor. Bu yıl baldo çeltiğimiz birlikte karışma dönümünden 650-700 kilogram yayın alınıyor. 800-850 kilogram dahi Osmancık çeltiklerinden yayın alındığı bilgisi bize geliyor.”

Kayaç, Ekincilik Odası Başkanlığı kendisine iki kurutma makinesiyle üreticilere hizmet verdiklerini ifade etti.

“Tanrı herkese kuş yemi bereketi versin”

Çiftçilerden Tarık Karacabey dahi hasattan memnun olduklarını dile getirerek, eksiksiz üreticilere zorlamasız diledi.

Enes Dikici, Gönen’bile baldonun birlikte apayrı çeşitlerin dahi üretildiğini kaydederek, “Rutubet çeltik konusunda bereketli benzeri yere erbap, gittikçe gelişiyor. Bölgemiz bulaşık tarıma haddinden fazla müsait.” dedi.

Murat Ense de “Hasat sezonumuz bilcümle rençper kardeşlerimize kılıklı olsun, Tanrı herkese dane bereketi versin. Bu yıl ürün sunturlu, memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: