Nazır Insan: Kamuya okşamak isteyen hekim sayısı 6 bini aştı

Afiyet Bakanı Fahrettin Kayırıcı, şu esas büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya dönmek üzere başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini bilirkişi hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Icra Vekili Koca, Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Kayırıcı, hastalığı belli belirsiz tıpkısı soğuk algınlığı kadar geçirdiğini belirterek, “Çabucak tıpkı dönem hafif bir argıt ağrısı oldu. Negatife dönmesi aynı hafta bilahare oldu. İlaç kullanmadım, dinlenme ettim ve artağan likit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, vaka sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Herif, bu süreçte hastaneye yatışların bile engelsiz şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve tehlikeli bakımların gene kapanmaya başladığını anlatan Adam, “Önümüzdeki 3-4 hafta süresince bu daha üstelik belirginleşecek. Ama bu benzeri henüz olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları geçmiş Avrupa’dan başlayıp sonraları bize doğru mevrut benzeri orostopolluk son teşrin, boşluk kabilinden baştan mümkün. Imdi Kovid ile yaşamayı öğrendik. artık korumamız müstelzim, ileri yaşlarda melfuf hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Bakir dönemin gribi daha çok Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere maske takmalı”

Icra Vekili Koca, tıpkı gazetecinin okulların açılmasına ilgili sorusuna, “Bulut edilmemeli, maske oturmak talip olabilir, takabilirler fakat mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte tek hacir olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından bir majör grubun de mülhak hastalığı kâin füru olduğuna dikkati calip Âdem, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları heybetli. Onların elan titiz korunması gerektiğini alelhusus ifham etmek istiyorum. Maske için umumi anlamda çıktı tıpkısı zorunluluk olamaz. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak amacıyla takmalılar. Ekleme hastalığı olan ve doğacak yaştaki vatandaşlarımız hareketli ortamlara girmeden evvel maske takmalıdırlar.”

Tıpkısı gazetecinin Türkiye’deki taklitçi çiçeği vakalarına ilgili sorusunu Âdem, “Güzeşte kat bile söyledim. Primat çiçeğinin bizler amacıyla hangi endemi hangi birlikte pandemi olmayacağını çokça kesin tabir edebiliriz. Şu asıl büyüklüğünde 12 olay tayin edildi. Maymun çiçeği ancak çok mümasil temasla, ayrımsız ortamda ince müddet birlikte kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler henüz da artacak”

Sağlıkta Beyaz Zehir Tashih çerçevesinde amme hastanelerine çalmak üzere başvuran hekimlerin sayısına ilgilendiren birlikte hikmet veren Koca, şunları kaydetti:

“Şu anne kadar 6 binden fazla hekim kamuya görünmek amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Sadece İstanbul’birlikte 1350’yi buldu. Ankara’de 650’yi geçti. İzmir’dahi 600’e yaklaştı. Hatay’birlikte 130’u buldu. Diyarbakır’dahi 170’i buldu. Batman’birlikte 44 hekimi buldu. Hep illerden faziletkâr oranda başvuru var. Yemeden Içmeden Bayburt ve Gümüşhane’dahi elan başvuru olmadı.

Başvuranlardan yavru hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, eş tevellüt ve dahiliye uzmanı seçme biri kestirmece 400, radyolog 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, cildiye 115, göz, KBB, fizik otama ve kardiyoloji gelişigüzel biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda gitmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin emin limanı olacak. Şunu çok net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha da artacak. Bu suret yalnız ‘Ben Beyaz Zehir Islah çerçevesinde bu avantajlardan müstefit olmak amacıyla kamuya göstermek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Bakir dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Zehir Tashih’ diyerek afiyet çalışanlarına ve hekimlere tıpkı ati vadediyoruz. Aya ecir dışında seçkin işlemin benzeri karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında gelişigüzel çalışanın mutlak ekleme ifa aldığı aynı çevrim başlattık. Adaletli olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bire bir çevrim.”

Vekil Âdem, daha evvel açtıkları alarga atamalarda başvuru sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda bütün uzman sayısının 46 bin olduğunu nâkil Kayırıcı, “Düşünün kim 5 bini ehil olmak üzere 6 bin hekim mankafa okşamak istiyor. Bu aynı henüz de artacak. Bunu bütün gelişigüzel göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan tayin kadrolarına elan fazla başvuran hekimin olacağını oranlama ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin sağlık çalışanı alımıyla ilişik dahi çalışmaların sürdüğüne bel fail Adam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tamam bu poliklinik odalarında hizmet isnat etmek için bu sene tıbbi yazman koyacağız. Hekimler yazmanlık işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha çok odaklanmasına, daha bol bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tüm aksaklıkların bir bir çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Toplam 85 bin nasıp bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar car edilmiş genişlik büyük çekicilik. Aşamalı kendisine bu sene hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde gelgel gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz.”

Share: